TOKİ Sosyal Konut Taksitleri Ne Kadar Artar?

Orta Vadeli Program’daki enflasyon tahminini hatırlatan CHP’li Ahmet Akın, “İktidarın öngörüsüne göre taksit 3 yılda 6 bin lirayı geçiyor” dedi.

TOKİ Sosyal Konut Taksitleri Ne Kadar Artar?

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, İktidarın “Cumhuriyet tarihinin en büyük” sosyal konut projesi olarak açıkladığı 500 bin konut, arsa ve iş yerinden oluşan projenin yankıları sürüyor.

Sosyal konut projesinde taksit tutarının yılda iki kez memur maaşı oranında artacağını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, enflasyonist bir dönemde bu durumun dar gelirlileri “perişan edeceğini” söyledi.

İktidarın açıkladığı Orta Vadeli Programa (OVP) göre 2023 - 2025 döneminde enflasyon farkı ve memur zammıyla taksit ücretinin 3 yılda yüzde 90 oranında artacağını belirten CHP’li Akın; “Enflasyon farkıyla her yıl memur maaşları yüzde 10 artsa bile sosyal konutta ödenecek toplam milyonlarca liraya çıkıyor. Dar gelirli vatandaşlarımız bu tutarı nasıl ödesin?” diye konuştu.

‘DAR GELİRLİ VATANDAŞ NASIL ÖDEYEBİLİR?’

Sosyal konut projesi kapsamında 20 yıl vadeli ödeme sürecinde taksitlerin yılda iki defa artması nedeniyle dar gelirlilerin yıllar içinde fahiş bir tutarla karşı karşıya kalacağına işaret eden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“20 yıl vadeyle dar gelirlerin yararlanması için hayata geçirilen projede taksit tutarının yılda 2 defa memur maaşı oranında artması demek, ödeme süresi boyunca taksit tutarına 40 defa zam yapılması anlamına geliyor.

İktidarın ekonomide yarattığı tahribat nedeniyle ülkemiz olağanüstü bir enflasyonist dönem yaşıyor. Makyajlanmasına karşın resmi enflasyon oranı Türkiye’de şu an yüzde 80. Her yıl iki defa zam yapılan taksit tutarını dar gelirli vatandaşlarımız nasıl ödeyebilir?”

'İKTİDARIN ÖNGÖRÜSÜNE GÖRE TAKSİT 3 YILDA 6 BİN LİRAYI GEÇİYOR’

CHP’li Akın, iktidarın açıkladığı OVP’ye göre enflasyon oranı 2023 yılında yüzde 24,9, 2024 yılında yüzde 13,8, 2025 yılında ise yüzde 9,9 olarak öngördüğüne dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Bu 3 yıllık dönemde, memur maaşlarına 2022 yılında yapılan yüzde 3 artı yüzde 5 oranında tekrar zam yapıldığı varsayıldığında yalnızca 3 yılda toplam artış yüzde 90’ı buluyor.

Buna göre sosyal konut projesinde İstanbul’da 105 metrekare büyüklüğünde olan 3+1 konutun 3 bin 352 lire 50 kuruş olan taksit tutarı 3 yıl sonra 6 bin 370 liraya çıkacak. Enflasyon iktidarın öngörüsünün üzerinde oluşursa bu tutar daha da artacak.”

‘VATANDAŞI EV SAHİBİ DEĞİL, BORÇ SAHİBİ YAPACAKLAR’

Taksit tutarının memur maaşına göre artacak olmasının yıllar içinde dar gelirliye perişan edeceğine dikkat çeken CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“CHP olarak biz vatandaşımıza ekonomik buhran yaşatmayacağız ve enflasyona ezdirmeyeceğiz. Vatandaşın alım gücünü yükselteceğiz.

Vatandaşlarımızı 20 yıllık borç sahibi değil ev sahibi yapacağız. TOKİ, AK Parti döneminde, büyükşehirlerde lüks konutlar yapan, devletin kıymetli arazileri üzerinden rant yaratan ve bu rantı önceden belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline geldi.”

YORUM EKLE