TÜİK Türkiye'nin Bina ve Konut İstatistiklerini Yayınladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılına ait bina ve konut nitelikleri araştırmasını yayınladı. Araştırmada, ikamet edilen konutlarla ilgili bina yaşı, ısıtma sistemi, oda sayısı, sahiplik durumu gibi birçok dikkat çekici konuda önemli veriler paylaşıldı.

TÜİK Türkiye'nin Bina ve Konut İstatistiklerini Yayınladı

CNN Türk'te yer alan habere göre, Türkiye’de hane halkı en çok iki katlı evlerde, yüzde 60,7'si de kendi konutunda oturuyor.

Nüfusun neredeyse yarısı, 2001 ve sonrasında inşa edilen binalarda ikamet ediyor.

Konutların yüzde yüzde 96,6’sında tuvalet bulunurken yüzde 3.4’ünde tuvalet bulunmuyor.

Ayrıntılar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bina ve konut nitelikleri araştırmasından.

TÜİK’in paylaştığı verilere göre; Türkiye’de 2021 yılında hane halkının yüzde 46,4’ünün asansör bulunan, yüzde 43’ünün de otopark bulunan binalarda ikamet ettiği ortaya çıktı.

Bina yaşları incelendiğinde ise, vatandaşların yüzde 47,4’ünün 2001 ve sonrasında inşa edilen binalarda ikamet ettiği tespit edildi.

Hane halkının yüzde 30,9’u ise 1981 ve 2000 yıllar arasında inşa edilen binalarda oturuyor.

Peki hane halkının çoğu oturduğu evlerin sahibi mi yoksa kiracı mı? Araştırmaya göre 2021’de hane halkının yüzde 60,7’si kendi konutunda oturuyor.

Ayrıca konutlarda en çok kullanılan ısıtma sistemi, yüzde 47,7 ile kat kaloriferi olurken, soba kullanım oranı da yüzde 35 olarak kaydedildi.

Konutlarda ısınma amacıyla en çok kullanılan ana yakıt türü ise yüzde 59,6 ile doğal gaz oldu.

Konutların oda sayıları da araştırmaya dahil edildi.

Buna göre vatandaşın yüzde 47,5’i 4 odalı konutlarda ikamet ederken, ikamet edilen konutların yüzde 3,4’ünde tuvalet, yüzde 1.2’sinde ise banyo bulunmadığı ortaya çıktı.

YORUM EKLE