Düşüşle ilgili değerlendirmede bulunan Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam, “Konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 30 oranındaki suni düşüş stabil bir seviyede devam ediyor. Konut fiyatlarındaki düşüş mart ayındaki konut satış istatistiğine de yansımış vaziyette.” dedi.

Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor

Özellikle ikinci el konut fiyatlarındaki düşüşün devam ettiğini belirten Akçam, “2024 yılının başlarında konut fiyatlarının düşmeye başlayacağını belirtmiştik, yeni yıla girmemiz ile de konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 30 oranında düşüşün yaşandığını söylemek mümkün.” diye konuştu.

Akçam, TÜİK’in açıkladığı mart ayındaki konut satış istatistiklerine de değinerek şunları ifade etti:

“Türkiye genelinde Şubat ayında 93 bin 902 konut satılmışken, Mart ayında 105 bin 394 konut satışı gerçekleşti. Her ay bir önceki aya göre konut satış oranı yükseliyor. Bundaki en büyük etmen de konut fiyatlarında yaşanan düşüş.”

FAİZ ORANLARI SATIŞLARI ENGELLİYOR

Konut fiyatları düşüşe geçse de bankaların faiz oranlarının yüksek olmasının konut satışını engellediğine dikkat çeken Akçam, “Ev sahibi olmak için can atan birçok vatandaşımız olmasına rağmen bankaların faiz politikaları ne yazık ki engel oluyor.

Bunun yanı sıra ellerindeki evi/evleri satmak isteyen birçok kişi, firma ya da emlak danışmanının olduğunu da biliyoruz. Aynı şekilde bankaların yüksek faizleri onların da yoluna taş koyuyor.

Merkez Bankası son toplantısında faiz oranını yüzde 50 seviyesinde sabit tutma kararı alsa da bankaların faiz oranına pek etkisi olmadı. Bankaların da faiz politikalarını değiştirmesi ile konut sahibi olmak isteyenlerin yüzlerinin güleceği kanaatindeyiz.” dedi.

‘ARTAN MALİYETLERE DUR DENMELİ’

Akçam, 2024’ün ilk 6 ayında konut fiyatlarının bu seyirde gideceğine dikkat çekerek, konutların maliyet tarafının da ciddi manada ele alınması ve bu konuya dair önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tüm dünyayı saran küresel kriz inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oldu. Bu da kimi zaman inşaat sektöründeki işleri durma noktasına getirdi. Kurda yaşanan yükseliş de bunu büyük ölçüde etkiledi.

İnşaat maliyetleri arttıkça yapılan konut sayısı azalıyor ya da yapılan konutları alacak kişi bulunamıyor. Bu da beraberinde konut fiyatlarında yükseliş yaşanmasına neden oluyor. İşte bunu engellemenin yolu da çeşitli yaptırımları getirmekten geçiyor.” diye konuştu.

Akçam, “Maliyetlerde yaşanan artış düşerse, bankalar faiz politikalarını da değiştirirse hem konut satış oranı artar hem de konutların fiyatı düşer diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi