e-Devlet üzerinden kullanıcı girişi yapıldıktan sonra Takasbank TapuTakas (Gayrimenkul alım satım bedelinin Takasbank aracılığıyla ödenmesi) işlemleri ekranından "Yeni Kayıt Girişi" seçeneği ile alıcı ve satıcı taraflar kayıt girişlerini yapıyor.

Banka tarafından kendilerine verilen hesap numarasına parayı gönderecek olan vatandaşın parası askıda tutulurken, tapu devri sonrası para satıcının hesabına geçiyor. Tüm süreçte vatandaşlar SMS ile bilgilendiriliyor.

Konut Satışları Neden Arttı? Konut Satışları Neden Arttı?

İşlem kamu bankalarında nasıl gerçekleştirilecek?

Alım-satım yapacak vatandaşlar yine önce Tapu Müdürlüğüne başvurarak kendisine gelen e-Tahsilat numarası ile kamu bankalarının en yakın şubesine gidecek. Burada vadesiz mevduat hesabı olan veya yeni hesap açacak olan vatandaşlar E-Tahsilat numarasını şubeye bildirecek.

Şubelerde Tapu Güvenilir Hesap işlemine yönelik gayrimenkulü satan tarafından verilen bilgilerin sisteme girişi sonrasında bilgilerin alıcı tarafından da onaylanması ile uygulama başlatılacak ve transfer bedelinin banka güvencesine alındığı bilgisi taraflara SMS ile bildirilecek. Tapu Müdürlüğünde devir işleminin tamamlanması ile eş zamanlı olarak alıcı hesabından satıcı hesabına bildirilen tutar transfer edilecek.

Bankalar tapu devri yapıldığından nasıl emin olacak?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank ve kamu bankaları arasında yapılan protokolle bankalar Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) entegre edildi. Böylece tapunun devir işleminin tamamlandığı TAKBİS ile bankalara bildiriliyor. Tapu devri olduktan sonra da para satıcının hesabına geçiliyor.

Tapu devri gerçekleşmezse süreç nasıl ilerliyor?

Diyelim ki tapudan E-Tahsilat numarası alındıktan sonra konut bedeli bankaya yatırıldı. Ancak herhangi bir sebeple vatandaşa tapu devri yapılamadı. Burada da evi devralacak kişinin bankaya müracaatı halinde işlem iptal edilerek para yine kendisine teslim ediliyor. İşlem ücreti de iade ediliyor.

İşlem ücreti ne kadar?

Vatandaşların dolandırıcılara karşı korunması ve birikimlerini kaptırmaması için burada tamamen kamu faydası gözetiliyor. Bu sebeple işlemler için alıcı ve satıcıdan toplam 140 lira işlem ücreti tahsil ediliyor.

Kredili ev alımlarında, kredi tutarı vatandaşa nasıl aktarılıyor?

Alım-satım bedelinin tamamının nakit olarak güvenilir hesaba aktarılamadığı yani kredili işlemlerde süreç daha farklı işliyor. Kamu bankaları ve Takasbank sadece kendisine yatırılan tutardan sorumlu olarak tapu devri sonrası bu parayı satıcının hesabına geçiyor.

Vatandaşların kredi kullanarak ev almaları halinde ise kalan tutar kredi kullanılan banka tarafından alıcıya aktarılıyor. Burada da yine TAKBİS aracılığıyla söz konusu bankaya tapu devri bildirildiği için kredi konusunda da herhangi bir risk bulunmuyor.

Sistemin yararı nedir?

Paranın sahte çıkması veya çalınması risklerini ortadan kaldırıyor. Devralan ve devredene karşı güven problemi sorunu olmuyor. Nakit taşıma, paranın çalınması, kaybolması riski ortadan kalkıyor.

Devire ilişkin transfer bedeli, tapu tescil işlemi gerçekleşmeden aktarılmayacağından, devredenin tapuya gelmeme veya tapuda işlem gerçekleştirmeme riski oluşmuyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi