Temellerimizi nelerin üzerine inşa etmemiz gerektiğini anlamamıza yarayacak ilk aşama olan oluşum sürecinin ardından, gayrimenkul danışmanlığında gün geçtikçe kolaylaşarak gelişen bir sistem kurmayı amaçlayan kişiler için sıradaki aşamamız:

Gelişim Süreci

Bu süreçte iki temel yol izlenebilir. Birinci yol, geçmişte oluşturduğunuz güven ilişkileri üzerine kurulu güçlü etki çevreniz ile hareket etmek, ikincisi ise bir bölge ya da konuda uzmanlaşmak.

Birinci yolun, kazancı ne olursa olsun, bir sisteme dönüşebilmesi ve sizin fiziksel performans düzeyinizden bağımsız ilerleyebilir hale gelebilmesi oldukça zordur.

Bununla birlikte zaman yönetimi, bilgi hakimiyeti ve işinizin kolaylaşması anlamında da pek avantaj sağlayacağı kanaatinde değilim.

Yine de etki çevresi üzerinden bir gelişim planlayanlar için kısa bir tavsiye vermek gerekirse; ne yaparsanız yapın bir plan, kural ve odak çerçevesinde yapmanızı söyleyebilirim. Örneğin, her gün etki çevresinden 4-5 kişiyi aramayı, hal ve hatır sormayı, genel bir sohbet havasında ilerlerken aralara gayrimenkul danışmanlığınıza dair ürün yerleştirmeleri yapmanızı öneririm.

Benim inandığım, uyguladığım ve savunduğum anlamda gelişim süreci ise bir bölge ya da konuda uzmanlaşmak üzerine kuruludur.

Hangi profilde insanlar ve mülklerle ilişki içerisinde olmak gerektiğini belirlemek, bunu netleştirdikten sonra sürekli olarak menfaatten önce tanışmak üzerine kurulan bir günlük temas programı yapmak, zamanla yeni iletişim kanalları devreye sokulabilir hale geldikçe sistemli ve sürekli bir şekilde tek yönlü de olsa hedef kitlemizle iletişim halinde kalmak gerçek bir gelişim süreci olacaktır.

Gerçekleştirdiğiniz temas sayısı, yoğunluğu, içeriğine bağlı olmak üzere gün geçtikçe aranmaya, danışılmaya, ardından portföyler alabilir hale gelmeye, insanların aklına ön sıralarda gelmeye başlayacaksınız.

Gelişim süreci çok çalışmak üzerine kuruludur. Hem de mümkün olduğu kadar akıllıca çok çalışmak.

Bu aşamada paraya ya da tanıdığa ihtiyacınız neredeyse hiç yokken, sahip olduğunuz en temel kaynaklar olan zamanınız ve emeğinizi seferber edersiniz.

Bir sonraki yazıda kaleme alacağım dönüşüm sürecine ulaşana kadar emek yoğun bir çalışma sistemi ile ilişkilerimizi sağlam temeller üzerine inşa etmek ve 5 yılın sonunda yaklaşık 2.500 kişilik bir organik, odaklı veritabanına sahip olmak gelişim sürecinin en temel amaçlarıdır.

Haftaya, akıl, teknoloji ve sermaye kullanarak iş yapışımızı bir üst seviyeye nasıl taşıyacağımıza dair üçüncü temel sürecimiz olan dönüşüm süreci yazımda görüşmek üzere…

İyi pazarlar, iyi haftalar…