Kendi doğamızı, beklentilerimizi ve gayrimenkul danışmanlığı işinin doğasını tanıdık; belirli bir bölge ya da konuda sistemli, sürekli iletişim stratejisi ile gelişim sürecimizi tamamladık; şimdi sıra geldi son aşamaya…

Bu aşamanın en büyük özelliği seferber edeceğimiz kaynaklarımızın nihai olarak dönüştürülmesidir.

Başlangıçta en temel kaynaklarımız zamanımız ve emek gücümüzdü. Bireysel performans ve zaman sınırlamaları ile hareket edebiliyorduk.

Sektörde geçen makul bir sürenin sonunda odaklı ve organik yollarla elde edilmiş yaklaşık 2.500 kişilik bir veritabanına (cep telefonu numaraları) ulaştıktan sonra, artık yeni kaynaklarımızı devreye sokabilir ve öncekileri yavaş yavaş azaltabiliriz.

Bu yeni kaynaklarımız, aslında en başından beri sahip olduğumuz ancak yeterli veritabanımız olmadığı için kullanamadığımız aklımız, yavaş yavaş biriktirdiğimiz sermayemiz ve bu iki kaynağın sentezi ile harekete geçireceğimiz teknolojik unsulardır.

Düşünsenize, hala hikayesinin en başındaki gibi kapı kapı dolaşarak mı ürünlerini satmaya çalışıyor küresel dev firmaların sahipleri; yoksa bunun için bir organizasyon mu kurmuşlar?

Gayrimenkul danışmanlığında bizim bir insan topluluğu istihdam etmek ve onları organize ederek iş yapışa geçmek gibi bir seçeneğimiz elbette her zaman olabilir; ancak bu yazıda ele alacağım dönüşüm tek kişilik bir iş olarak dönüşüm.

Söz konusu veritabanını oluştururken geçen sürenin sonunda hedef kitlemize ulaşabilmek için artık elimizde pek çok iletişim kanalı bulunuyor.

Yaptığımız sistemli gelişim süreci sayesinde bölgemizde pek çok insanın artık ilk sıralarda aklına geliyoruz.

Geriye kalan güncel, sağlıklı ve organik bilgiyle bağımızı koparmamak ve sistemli bir şekilde tek yönlü de olsa iletişime kesintisizce devam etmek.

Bölgemizdeki bilgimiz ve kişilerle tanışıklığımız arttığı için bire bir temasta yaptığımız görüşmelerin sürelerinin çok uzadığı, dolayısıyla günlük yapılabilecek ziyaret sayısının 3-4’e kadar inebileceği, haftanın sadece 2-3 günü sahada olarak yürütebileceğimiz bir iş modeline geçiyoruz.

Birim saat başına elde edilen kazancın azami düzeylere çıktığı, fiziksel varlığımızdan mümkün olduğu kadar bağımsız, zaman ve mekan sınırlarını aşacağımız bir iş yapış yöntemi.

Geleneksel ve yenilikçi tüm pazarlama yöntemleri ve tüm temel iletişim kanallarını  bir arada kullandığımız bir yöntem.

Sermayemiz, aklımız ve teknoloji ile işimizi katlayacağımız bir dönem.

Telefonumuz ve internete erişimimizin olduğu her yerden hem bilgiye ulaşabilecek, hem portföy ipuçları yakalayabilecek, hem çalışmak isteyeceğimiz kişileri artık seçme avantajına sahip olabilecek, hem de piyasa koşulları nasıl olursa olsun belirli bir potansiyelin altına düşmeyecek bir gelir seviyesine sahip olabileceğiz.

Yaklaşık 3-4 yıl yapmış olduğumuz (bir üniversite öğrenim süresi olarak düşünün) verimli, sürekli, sistemli, odaklı çalışmaların sonucunda; bir daha asla sırtı yere gelmeyecek bir iş yapış düzenine kavuşmuş olacağız.

Dünyanın en güzel iş fırsatlarından birisi olan gayrimenkul danışmanlığında oluşum, gelişim ve dönüşüm  süreçlerinin hakkını verdiğinizde elde edeceğiniz olumlu sonuçlara sizlerin bile şaşıracağına eminim.

Bu üç yazılık iş geliştirme sürecine bir şans verdiğiniz günler dilerim.

Haftaya görüşmek üzere…

İyi pazarlar, iyi haftalar…