Faizler Artıyor Satışlar Düşüyor!

Haziran ayında, bankaların konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına, konutta KDV oranı ise yüzde 18’den 8’e çekilmiş, tapu harçları da yüzde 4’ten 3’e indirilmiş, böylelikle inşaat sektöründe canlılığın devamı sağlanmıştı.

Faizler Artıyor Satışlar Düşüyor!

FAİZLER SATIŞLARI VURDU

Bu durumda Türkiye genelinde konut talebi, şu günler itibariyle neredeyse durma noktasına geldi. Acil konut ihtiyacı olanlar dışında hiç kimse, konut inşa eden müteahhitleri veya emlakçıları arayıp sormuyor. Çünkü yatırımcı ve ev almak isteyenler için şuan ki koşullar cazip gelmiyor.

Döviz artışına bağlı olarak inşaat maliyetlerindeki artış, hiç kuşku yok ki, önümüzdeki süreçte konut fiyatlarını da artıracak. Bu bakımdan, yapımı bitmiş hazır konutların, maliyet itibariyle daha cazip olabileceği de bir gerçek. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte konut talebinde yeniden bir kıpırdanma başlaması da beklentiler arasında.

ACİL ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Banka kredileri ile ilgili siyasiler girişimlerde bulunsa da henüz somut bir sonuç alınamadı. Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıda belirlenen yol haritalarından biride, Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçirilerek, düşük faizli ve anlaşmalı konut kredi imkanı sağlaması.

Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Geçiyor...

Konut Kredisi Güncel Faiz Oranları...

TOKİ'den Faizsiz Konut Kredisi...

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 03:51
YORUM EKLE