Güneş Panelleri Sayesinde 3 Aydır Fatura Ödemiyor!

Sevim Yatgın, yaşadığı İzmir'in Urla ilçesinde bulunan evinin çatısına kurdurduğu güneş enerjisi panelleri sayesinde 3 aydır elektrik faturası ödemiyor.

Güneş Panelleri Sayesinde 3 Aydır Fatura Ödemiyor!

Çatı paneli kurulumu yapan Solarçatı'nın kurucusu Utku Korkmaz da Yatgın'ın santral yatırımının eski yönetmelik çerçevesinde sistemin başlangıcından fatura kesilmesine kadar 18 ay sürdüğünü belirtti.

Daha önce mesken abonesinin elektrik satışından para kazanabilmesi için şirket kurması gerektiğine işaret eden Korkmaz, bu zorunluluğun ortadan kalktığını ve haziran ayında yayınlanan son düzenlemeyle mesken abonelerinin ihtiyaç fazlası elektriğini satarak gelir elde edebildiğini bildirdi.

Korkmaz, Yatgın'ın da son düzenleme çerçevesinde gelir makbuzuyla tahsilat gerçekleştiren ilk vatandaşlardan biri olduğunu belirterek, "Daha önce 18 ay alan süreç, yeni düzenlemeyle 5 aya kadar düştü. Vatandaşlar şirket kurma ve fatura kesme zorunluluğu olmadan, kullanım fazlası elektriğin bedelini tahsil edebilecekler. Son düzenlemelerle hem süreç kısaldı hem de tahsilat kolaylaştı. Şimdi artık 'solarmortgage' gibi uzun vadeli bir finansman çözümüne ihtiyaç var." diye konuştu.

Son düzenlemeyle mesken aboneleri evlerinin çatı ve cephelerine 10 kilovata kadar güneş enerjisi sistemi kurdurabiliyor ve ihtiyaç fazlası elektriğini 10 yıl boyunca Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması kapsamında bölgesindeki dağıtım şirketine satabiliyor.

Güneş Panelleri Yüzde 33 Ucuzlayacak...

Güneş Panali ile Elektrik Üretimine Vergi Muafiyeti...

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 09:58
YORUM EKLE