İmar Barışında En Çok Yapılan Hata, Alanın Yanlış Hesaplanması!

İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, “Bugüne kadarki süreçte imar affıyla ilgili yaşanan en büyük sorun başvuru yapanların yanlış metrekare beyanında bulunması oldu."

İmar Barışında En Çok Yapılan Hata, Alanın Yanlış Hesaplanması!

YANLIŞ BEYANA GÜNCELLEME HAKKI TANINDI

9 Ağustos tarihine kadar yapılan başvurularda, yanlış bilgi verildikten sonra yapı kayıt belgesi için yapılan ödeme geri alınamıyor ve imar barışına başvuru hakkı elden gidiyordu. Ancak kanunun 9 Ağustos'ta revize edilmesiyle, vatandaşlara yanlış bilgilerini güncelleme hakkı tanındı” dedi.

31 ARALIK 2017'DEN ÖNCE YAPILMIŞ TÜM YAPILAR BARIŞTAN YARARLANABİLİR

Vatandaşların imar affından en doğru şekilde faydalanabilmesi için çalıştıklarını belirten Çatalkaya, “İmar affından 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş tamamen kaçak veya bir bölümü kaçak ev, işyeri, bina hak sahipleri yararlanabildiği gibi hazine veya belediye arazisi üzerine kaçak olarak yapılmış binalar, gecekondular da yararlanabiliyor. "

YAPI KAYIT BELGESİNDEN SONRA İSKANLI TAPU ALINABİLİR

Çatalkaya, “İmar barışına başvurular Ekim ayının sonunda bitecek ancak ödemeler Aralık sonuna kadar devam edecek. Kanunda başvuru süresinin 1 yıl daha kadar uzatılabileceği yazıyor. Biz de bu sürenin uzatılması gerektiğini düşünüyoruz. Birinci adım olarak yapı kayıt belgesini alan vatandaşlar ikinci adımda evlerinin iskanlı tapusunu alabiliyor. Atılacak bu adımlardan sonra hem evlerin değeri artıyor hem kredili satışın önü açılıyor ” dedi.

Evin Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 08:44
YORUM EKLE