İstanbul'da 600 Bin Riskli Bina Var!

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "İstanbul'da 600 bin riskli bina var" açıklamalarını referans gösteren inşaat mühendisleri ve mimarlar, gereken önlemlerin alınmaması durumunda benzer acı olayların yaşanabileceği uyarısında bulundular.

İstanbul'da 600 Bin Riskli Bina Var!

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Hacıalioğlu, "Bundan sonra bu tür  olayları daha çok görebiliriz, yaşayabiliriz" derken, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Suna ise "Bu yapılar mühendislik hizmeti almamıştır. Olası bir Marmara Depremi için bu yapıların hepsi büyük risk altındadır" diye konuştu. 

2 YILDA 3 BİNA ÇÖKTÜ

İstanbul'da son iki yılda 4 ve üzeri katlı toplam 3 bina çöktü. Çöken binalardan 6'şar katlı olan Bağcılar ve Zeytinburnu'ndaki binalar daha önceden boşaltılmıştı. Önceki gün Beyoğlu Sütlüce'de ise kaçak ve ruhsatsız olan 4 katlı bir bina, yan arazideki inşaatın temel kazısı ve aşırı yağışın etkisiyle yıkıldı. Çöken binalar, kaçak ve ruhsatsız yapılar ile riskli binaların durumunu gündeme getirdi. 

İSTANBUL'DA 600 BİN RİSKLİ BİNA VAR

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Suna, yaptığı açıklamada riskli yapıların acil olarak  incelenmesi gerektiğini söyledi. Eski Bakan Mehmet Özhaseki'nin 'İstanbul'da 600 bin riskli bina var' sözlerini referans alan Nusret Suna, "Yaklaşık bir buçuk ay önce imar affı çıkarılacağı zaman yaptığı açıklamada sayın Bakan, 'Türkiye genelindeki yapı stokunun  yüzde 60'ının ruhsatsız ve iskansız olduğunu bunun da yaklaşık 10 - 13 milyon yapı stokuna  denk düştüğünü' söylemişti. İstanbul ölçeğinde de riskli yapılar mevcuttur. Yine sayın Bakanın İstanbul için söylemiş olduğu rakam 600 bin civarındaydı. Yani 600 bin ruhsatsız ve iskansız yapı. Biz bunları mühendislik hizmeti almamış yapılar olarak algılarız. Mühendislik hizmeti olmayan yapılar ise her zaman risklidir" diye konuştu.

DEPREME DAYANIKLILIK YAPI MALİKİN SORUMLULUĞUNA BIRAKILMIŞ DURUMDA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasına ilişkin bir tebliğ yayınladığını vurgulayan Nusret Suna, ilgili maddeye göre mühendislerin devre dışı bırakıldığını, yapıların depreme dayanıklılığının normlara ve standartlara aykırılığı hususunun ise yapı malikinin sorumluluğuna bırakıldığına dikkat çekti. Suna, "Yani  yapının depreme karşı güvenilirliliğini yapı malikine bırakılıyor. Bu doğru bir şey midir? Bu ülkede mühendisler, mimarlar var. Bunlara en doğru cevabı mühendisler verir" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 04:08
YORUM EKLE