Kanal İstanbul'da Önemli Değişiklik!

Kanal İstanbul'da 30 milyar tasarruf ettirecek önemli bir değişikliğe gidildi. Kanal genişliği 400 metreden 275 metreye düşürüldü.

Kanal İstanbul'da Önemli Değişiklik!

Değişiklik ile kanalın yapımı sırasında 1.7 milyar metreküp kadar çıkması beklenen hafriyat miktarı da yaklaşık 800 milyon metreküp azalmış oldu. Kanal genişliğinin 275 metreye azaltılmasıyla yapılacak köprülerin uzunluğu da azalmış olacak.

Kanal genişliği azaldığı için hem hafriyat hem de kanala yapılacak köprü yapımında ciddi anlamda tasarruf yapılmış olacak. Kanaldan çıkarılacak hafriyat miktarı her halükarda planlanan 3 adacığı yapmaya yeterli olacak. Daha önce kanal üzerinde 6 köprü yapılması düşünülürken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda 7'nci köprü de yapılacak. Bugüne kadarki çalışmalarda, ilki Büyükçekmece bağlantılı D-100, ikincisi TEM, üçüncüsü Kuzey Marmara Otoyolu, devlet yolu, belediye yolu ve kuzeydeki havaalanına bağlantısı olan D-20'de olmak üzere 6 köprü planlanmıştı. İki köprüden ise demiryolunun geçirilmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 11:10
YORUM EKLE