Konut Satışlarındaki Artış Sektör için Moral Oldu

TÜİK'in dün açıkladığı istatistiğe göre, ülke genelinde konut satışları yüzde 7 oranında aratarak 124 bin olarak gerçekleşti. Sektör temsilcileri artışın sektör için moral olacağını vurguladı.

Konut Satışlarındaki Artış Sektör için Moral Oldu

KONUT SATIŞINDA GEÇEN AYA GÖRE YÜZDE 3,6 ARTIŞ OLDU

TÜİK istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7'lİk artışla 124 bin oldu. Ayrıca bir önceki aya göre konut satışları yüzde 3,6 yükseldi. Yaz dönemi ve faizlerin yüksek seyretmesine rağmen bu satıştaki sektörde büyük sevinçle karşılandı.

FİRMA KAMPANYALARI BU SATIŞTA ETKİLİ OLDU

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Konut satışlarında ve inşaatta durağan olan temmuz ayında yaşanan yüzde 7'lik artış biraz sürpriz oldu ama gerçekten çok önemli bir gelişme. Firmaların kampanyalarının bu satış artışında etkisi olduğunu düşünüyoruz." dedi.

FAİZLER AŞAĞI ÇEKİLMELİ

İpotekli satışta yüzde 21,2'lik bir azalış yaşanırken, diğer konut satışlarında ise yüzde 20,9'luk artış gerçekleştiğini dile getiren Tavukçuoğlu, bu durumun faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

KONUT, EN İYİ YATIRIM ARACI OLMAYI SÜRDÜRÜYOR

Tavukçuoğlu, "Gayrimenkul her zaman iyi bir yatırım aracı olmuştur. Uzun vadede alıcısına kazandırır. Bu dönemde sektörün tek ihtiyacı artık arz fazlası yaşanan lüks konut üretiminden vazgeçip alt ve orta gelirli grup için konut üretebilmektir." dedi.

FİRMALAR KENDİ İMKANLARI İLE 0,98 ORANLI KREDİ KULLANDIRDI

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yıl başından bu yana sektörde yaşanan durgunluğun yerini hareketliliğe bıraktığını belirterek, "Yeni yatırımlar için elindeki konutları satma sürecindeki müteahhit firmalar, kendi imkanları dahilinde yürüttükleri kampanyalar ve ödeme kolaylıklarıyla konut alıcısına en uygun koşulları çıkarıyor." dedi.

Özyurt, konut kredilerini 0,98'e sabitleyen kampanyaların da bu artışta etkili olduğunu kaydederek, "Yaz aylarının genel anlamda durgun geçtiğini düşündüğümüzde bile yerli konut alıcısının talebinde artış görüyoruz. Ayrıca, tatilini Türkiye'de geçirmek için gelen gurbetçilerin konut yatırımı yapmasının bu artışta etkisi var." şeklinde konuştu.

YENİ KONUT KAMPANYASI İLE EYLÜL'DE SATIŞLAR ARTAR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarınca konut kredisi faiz oranlarının bir süreliğine yüzde 0,98'e indirilmesinin ve sektördeki kampanyaların haziranda konut satışlarını artırdığını anımsatarak, "Temmuzda ipotekli satışlardaki yüzde 21 oranındaki gerileme faizlerin tekrar artmasının sonucu olarak karşımıza çıkmıştır. Geçen senenin aynı dönemine göre gerçekleşen yüzde 6,9 oranındaki artış ise geçen yılın aynı dönemindeki satışların dönemselliğe bağlı olarak olması gerektiğinden daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır."

AĞUSTOS'TA FAİZLER VE BAYRAM NEDENİYLE SATIŞLAR DÜŞER 

"Faizlerin tekrar artması ve bayram tatili nedeniyle ağustosta düşüş bekliyoruz ancak eylül ayı ile birlikte konut satışlarında büyük bir sıçrama bekliyoruz. Bakanlık himayesinde ve Emlak Konut önderliğinde başlayacak kampanya, dip yapan ağustos ayı satışlarını katlayacaktır diye düşünüyoruz."

FAİZLERİN YÜZDE 1'İN ALTINA İNMESİ SEKTÖR İÇİN UMUT VERİCİ OLUR

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırdıkları ulusal kampanya ile başlayan hareketliliğin temmuzda da devam ettiğini söyledi.

Ekonomide yaşanan spekülatif ataklara, artan döviz kuru ve yükselen faiz oranlarına rağmen konut satışlarında artışın sürdüğünü dile getiren Babacan, "KDV ve tapu harcı indiriminin etkisiyle yatırımcı taleplerindeki artış trendi sürüyor. Ekim ayına kadar geçerli olacak indirimlerle artış yönlü hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Hükümetimizin sektördeki canlılığı diri tutmak adına attığı adımlar, bizleri umutlandırıyor. Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçirilmesi bunlardan biri. Emlak Bankası, kredi kullanımı konusunda sektöre çok önemli bir kaynak sağlayacak. Artan döviz fiyatlarına karşılık yaşadığımız maliyet baskısı ve giderek artış eğilimine giren kredi faiz oranları sektörümüzün en önemli sorunu haline geldi. Diğer yandan sektörümüzü temsil eden kuruluşların kredi faiz oranlarını yüzde 1'in altında tutan bir kampanya hazırlığı içerisinde olması da umut verici bir gelişme."

SEKTÖR CANLILIK İÇİN FEDAKARLIK YAPMALI

Babacan, artan maliyetlere rağmen, sektördeki canlılığı diri tutarak yatırımcıların taleplerini karşılayabilmek adına inşaat çalışmalarını hızlandırdıklarını belirterek, sektör oyuncularının da fedakarlık yapması ve özveride bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

YABANCIYA KONUT SATIŞI

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, konut sektörünün canlanması için hayata geçirilen kampanyaların ve kur artışının yabancıların alım iştahını da artırdığını belirterek, "Son TÜİK verilerini hem yerli alıcı hem de yabancı alıcı açısından değerlendirdiğimizde artan bir ivmede olduğunu görüyoruz." 

DÖVİZ KURU HAREKETLERİ VE FAİZ ÖNEMLİ BİR KONU

"Türkiye genelinde konut satışlarının artış trendinde olması olumlu bir durum. Bundan sonra da dönem dönem düzenlenen kampanyalar ve sağlanan destekler olursa sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bunun sonrasında da yeni yatırımlar başlayacak. Özellikle döviz kuru ve kredi faizler konusu önemli, dövizdeki hareketliliğin sona ermesi ve konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesi halinde inşaat sektörü yine hak ettiği seviyeye gelecektir."

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 01:26
YORUM EKLE