Konuta En az Yüzde 10 Zam Kapıda!

Firmaların başlattığı indirim kampanyası ile konutta esen bahar havası girdi maliyetlerindeki artışın etkisi ile bitme noktasına geldi. Henüz açıklanan zam olmasa da firmaların bu artışa daha fazla dayanamayacağı düşünülüyor.

Konuta En az Yüzde 10 Zam Kapıda!

İnşaat maliyetlerinde nisan ayında rekor bir artış görüldü. İnşaat maliyet endeksi, Nisan 2018 itibarıyla 151.21’lik rekor seviyesine ulaştı. Bu endeks hem işçilik hem de üretimdeki diğer maliyetleri içeriyor. Endeks 2016’da yıllık yüzde 11,22, 2017’de ise yüzde 15,04 artmıştı. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 22,01, işçilik endeksi de yüzde 15,54 arttı. Nisan ayında maliyetlerde en hızlı yıllık artış da görüldü. 

Henüz zam yok, 2 aylık bir fırsat söz konusu!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, bankaların konut kredisi faizini aylık yüzde 0,98’e düşüren ve müteahhitlerin yüzde 20 uyguladığı kampanya sona ermesine rağmen evde alım fırsatlarının devam ettiğini söyledi. Temmuz ve ağustos aylarında mevsim etkileriyle görülen durgunluğun da etkisiyle bu maliyetlerin fiyatlara yavaş yavaş yansıyacağını belirten Elmas, “Artan maliyetleri firmalar yavaş yavaş yansıtacaklardır. Eylül ayına geldiğimizde fiyatlarda yüzde 10’luk bir artış olur. O yüzden tüketiciler için bu aylarda alım fırsatı devam ediyor” açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 03:12
YORUM EKLE