Kurdaki Hareket Yabancılar için Konut Alımın Cazip Hale Getirdi

Rus uzmanlar, Türk Lirası’ndaki değer kaybının Ruslar için Türkiye’de emlak alımını cazip hale getirdiğini belirttiler.

Kurdaki Hareket Yabancılar için Konut Alımın Cazip Hale Getirdi

Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yıl başından bu yana değer kaybediyor. Kurdaki hareketlilik nedeniyle Avrupa ülkesi vatandaşları Türkiye'deki emlak sektörüne ilgi duyabilir.

Emlak şirketi Yatırım Direktörü Vladlen Zinin, halihazırda Türkiye'nin ABD'nin ekonomik baskısı altında olduğunu, genel olarak bölgedeki politik durumun da istikrardan uzak olduğuna işaret ederek bunun yatırımcılar için önemli bir risk faktörü olabileceğini söyledi. Yatırımcılar için en başarılı stratejinin, ekonomik veya politik faktörlerden kaynaklı krizler bittikten sonra bölgeye girmenin olduğunu kaydeden Zinin, "Piyasa toparlanmasının ilk aşamalarında varlık alımı yararlı olabilir, çünkü bu yatırımcılara maksimum karlılık sağlayabilir" dedi.

KURDAKİ HAREKET YURT DIŞI İNŞAAT FİRMALARINI ETKİLEMEZ

Praedium emlak şirketinin Ofis Gayrimenkul Direktörü Roman Şçerbak, TL'deki düşüşün Rusya'da faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin çalışmalarını önemli ölçüde etkileyeceğine ihtimal vermediğini belirterek, "Bu kuruluşların büyük kısmı ülkemizde temsilciliklerine sahip ve ülkemizdeki tüm işlemleri ruble olarak yapıyor" dedi.

Şirketlerin finansal istikrarın bilanço, kredi yükü gibi birçok faktörlere bağlı olduğunu söyleyen Şçerbak, "Rusya'daki Türk şirketleri, mevcut durumlarında önemli kötüleşme hissetmeyecek. Muhtemelen liradaki düşüşle Rusya ve Türkiye arasında dolara bağlı olmayan ve ulusal paralarla yapılan karşılıklı ödemelerin gelişimini görürüz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 03:04
YORUM EKLE