Riskli 600 Bin Bina Dönüşüm Kapsamında Yenilendi

17 Ağustos 1999'da yaşanan Marmara depreminin üzerinden 19 yıl geçti. 7 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası kentsel dönüşümde atağa geçildi.

Riskli 600 Bin Bina Dönüşüm Kapsamında Yenilendi

İSTANBUL ÖLÇEĞİNDE DAHA ÇOK İŞİMİZ VAR

Aradan geçen 19 yıllık süre içerisinde özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm faaliyetlerine ağırlık verdiğini vurgulayan Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Denetleme Kurulu Başkanı Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi, “Kentsel dönüşüm kapsamında 600 bin konutta yenileme işlemi yapıldı. Faaliyetlerin daha da hızlanması için acil eylem planları devreye konulması gerekmektedir. İstanbul’daki yapı stoğu ele alındığında bu işlemin kısa sürede olmayacağını görmek mümkün. Ancak yapılan çalışmalar neticesini göstermiş durumdadır” dedi.

TÜRKİYE DERS ALDI

Kentsel dönüşüm yasasının devrim niteliğinde olduğunu söyleyen İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan , “1999 depreminden sonra kentsel dönüşüm alanında çok şey değişti. Türkiye büyük ders aldı. Özellikle yerel belediyeler görülmemiş bir hızla kentsel dönüşüm için jeofizik ve jeoteknik alanında haritalar oluşturdu. Yeni yapılan binalardaki denetimler hızlanarak yapısal incelemelere ağırlık verildi. Türkiye’deki deprem haritalarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte dünya genelinde yapılan kentsel dönüşüm sıralamasında üst sıralardaki yerimizi aldık” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 07:53
YORUM EKLE