Yaz Geldi Gözler Kira Fiyatlarına Çevrildi! Yaz Geldi Gözler Kira Fiyatlarına Çevrildi!

CNN Türk'te yer alan habere göre, İstanbul’daki 1.5 milyon riskli yapının hızla kentsel dönüşüme girebilmesi için ‘Yarısı Bizden’ kampanyası başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu kampanyanın detaylarını “İstanbul’un silüetini değiştirecek proje” diyerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Buna göre, yerinde dönüşüme öncelik verilecek. Proje 200 bin konutluk yerinde dönüşüm, rezerv alanda ise 100 bin konut olarak başlıyor.

200 bin konutluk yerinde dönüşüm için talep toplanacak. 200 binden fazla başvuru gelirse kura çekilecek. Proje İstanbul’dan başlayıp 81 ile peyderpey yayılacak.

YERİNDE YA DA REZERV ALANDA

Bu çerçevede 500 bini Anadolu Yakası’nda, 500 bini Avrupa Yakası’nda rezerv konutlar üretilecek. Kampanyaya 26 Nisan ile 29 Mayıs tarihleri arasında e-Devlet’ten başvuru alınacak.

Bakan Kurum, “Bu başvuru çerçevesinde bakanlığımızın ekipleri ön incelemeye gidecekler, bir rapor tutacaklar. Diyeceğiz ki vatandaşımıza, ‘binanızın tespitini yaptık.’

Binanın 3’te iki çoğunluğu dönüşüme girmek istiyor, rezerv alandan veya yerinden hangisini istiyorsanız bize başvuru yapacaksınız.

Öncelikle yerindekine odaklanacağız, ön görüşme, ön protokoller yapacağız. Dönüşüme girecek konutlarımız 200 bini aşarsa kura çekeceğiz” dedi.

TEK TEK APARTMAN DA DÖNÜŞEBİLİR

Dönüşüme giren evlerin en geç 2 yıl içerisinde teslim edileceğini ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Eğer bina riskliyse en geç 1 ay içerisinde yıkımı gerçekleştirilir. Bu binanın risk analizini ve raporunu yapmak kaydıyla. Bu kampanya dahilinde başvuru yapan vatandaşımızın binasını inceleyeceğiz, ön etüdünü yapacağız.

En geç 6 ay içinde bu şartlarda dönüşmek istiyorsanız 3’te 2 çoğunlukla bize gelin diyeceğiz. Kampanyayı TOKİ Başkanlığımızla yapacağız. Gerekirse tek tek apartman yapacağız. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu iradeyi ortaya koyarak gerçekleştirmek.”

TÜFE, MEMUR MAAŞI ARTIŞI YA DA YÜZDE 0.79 ORAN 10 YILA KADAR SABİT KREDİ

Bakan Kurum, ödeme koşullarını şöyle anlattı: “Vatandaşlarımız o görüşmede yerinde istiyorlarsa yerinde, yerindeki değerini düşeceğiz. Kalan bir tutar varsa onun da yarısını devletimiz karşılayacak.

Eğer bir tutar varsa onu da ister 10 yılda TÜFE’ye endeksli veya memur maaş katsayısı, hangisi düşükse onu alacağız. Artış söz konusuysa biz de vatandaşımıza desteklerimizi artırarak devam ediyoruz. İsterse 0.79 vade farkıyla 10 yıla kadar sabit kredi kullanıp vatandaşımız borcunu ödeyebilecek.”

KİRA VE TAŞINMA YARDIMI

2+1 konutların maliyetinin 1.5 milyon lira olduğunu ifade eden Kurum, “Maliyetinin yarısını, yani 750 bin lirasını devletimiz karşılayacak, vatandaşımız 75 bin lira peşin ödeyecek, kalan tutarını başlangıç taksiti 5 bin 625 liradan 10 yıl vadede ödeyebilecek.

3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin lira. Yarısını, 900 bin lirasını devletimiz karşılıyor. 900 bin lirayı da vatandaşımız yine 10 yılda ödediğinde 6 bin 750 lira başlangıç taksitiyle dahil olabilecek.

2 yıl içinde 10 bin 500 lira taşınma yardımı yapacağız. Aylık 5 bin 250 lira taksitle kira yardımı yapacağız” diye konuştu.

5 ADIMDA BAŞVURU REHBERİ

Mülk sahibi 26 Nisan- 29 Mayıs tarihleri arasında e-Devlet üzerinden başvuru yapacak.

Bakanlık uzmanları tarafından binanın ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu hazırlanacak.

Gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek.

Ruhsat alma süreci başlayacak.

Binanın boşaltılmasıyla TOKİ eliyle başlatılacak inşa süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 lira taşınma ve aylık 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacak.

Editör: TE Bilisim