Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve kent planlamacısı Buğra Gökce, konut fiyatlarının neden düşmediğini madde madde sıraladı.

Gökce'nin "Konut satışları düşüyor ancak konut fiyatları düşmüyor. Peki neden?" başlığıyla yaptığı paylaşımda şu bilgileri verdi: "Konut piyasası 30 ayın en kötü günlerini yaşasa da konut fiyatları düşmüyor.

2024 Birinci Çeyrek Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2024 Birinci Çeyrek Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü

Yıllık reel konut fiyat artışı yüzde 6.5 oldu. Yüksek enflasyona rağmen artış sürüyor ancak reel konut fiyat artış hızı azalıyor. İnşaat maliyetleri artmaya devam ediyor. Maliyet artışı fiyat artışına da yansıyor.

Yakın dönemde inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle konut üretiminin azalacağını, bunun da konut fiyatlarına baskı yaratacağını söyleyebiliriz. Talep yönünde bir yavaşlama var. Milletimizin parası yok. Yüksek sermaye sahibi bir azınlık dışında konut alabilmek mümkün değil.

Bugün 2,5 milyon liralık bir konut kredisinin aylık taksidi kamu bankalarında 98 bin lira. Böyle bir ödeme yapabilecek insan sayısı kısıtlı olduğu için talep daralmış durumda.

Dar talebe rağmen fiyatlarda iyileşme yaşanmıyor. Önümüzdeki dönemde konut satışlarındaki düşüş nedeniyle kiralarda artış beklenebilir. Konut alınamadığı için kiralık eve talep artacaktır.

Rant odaklı aynı politikaların devam etmesi halinde Türkiye derin bir barınma ve konut krizi yaşamaya devam edecek.

Kentlerimizden başlayarak siyasal iktidarın yarattığı krizleri aşmak için yeni bir yönetim anlayışını hakim kılmak, kentlerimizi korumak zorundayız. İstanbul'da 'tam yol ileri' demek, Türkiye'de yeni bir siyaset iklimini de mümkün kılmak demektir."

Editör: Gayrimenkul Gündemi