Kuyumculuk Sektörünün Yıldızı Atelier Towers Yenibosna’da Yükseliyor Kuyumculuk Sektörünün Yıldızı Atelier Towers Yenibosna’da Yükseliyor

Ekonomik kriz her sektörü çıkmaza sokarken, konutta da ev sahibi ve kiracı karşı karşıya geldi. Konutta satış ve kira fiyatları bir anda fahiş yükselirken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırı uygulamasının süresini uzatmayı düşündüklerini açıkladı. Buna göre fahiş kira artışlarına hapis cezası gibi yaptırımların getirilmesi de gündemde.

Dünya gazetesine konuşan uzmanlar, konut fiyatlarındaki yükselişin ardından kira sınırı uygulamasının da piyasanın gerçekliğinden uzak kaldığına işaret etti.

'YÜZDE 25 SINIRI KISA SÜRELİ KİRALAMALARI ARTIRACAK'

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Koçak, kirada yüzde 25 sınırının uzatılmasının ardından ev sahiplerinin de farklı alternatifleri değerlendirmeye başladığını belirterek şunları söyledi:

“Kira artışı sınırının ardından ev sahipleri genelde iki seçeneği tercih ediyor. Bazıları konutlarını satmaya başladı. Evleri boş olanlar da ya altı aydan kısa süreli kontratlar yapıyor ya da günlük ve haftalık gibi daha kısa süreli kiralamalara yöneliyor. Yüzde 25 sınırının uzatılması kısa süreli kiralamaları daha da artıracağını düşünüyorum.”

Editör: TE Bilisim