Buna göre, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatları nominal olarak yüzde 94,7 oranında artış gösterdi.

Reel olarak hesaplandığında ise bu artış yüzde 31,2 oldu. Haziran ayında ise yıllık bazda konut fiyatları yüzde 95,9 artmıştı.

İstanbul, Ankara ve İzmir'in konut fiyat endekslerine bakıldığında, 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 6,8, 8,1 ve 5,5 oranlarında artış yaşandı.

Aynı dönemin bir önceki yılına göre ise İstanbul'da yüzde 82,7, Ankara'da yüzde 105,2 ve İzmir'de yüzde 97,1 oranlarında artış kaydedildi.

Ortalama konut fiyatları Türkiye genelinde yükselişte

Türkiye genelinde ortalama bir konutun metrekare fiyatı 26 bin 537 TL olarak belirlendi. Böylece ülke çapında 100 metrekarelik bir konutun fiyatı 2 milyon 653 bin TL oldu.

Konut Satışında Ruslar Yine İlk Sırada Konut Satışında Ruslar Yine İlk Sırada

İl bazında değerlendirildiğinde 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı Ankara'da 1 milyon 980 bin TL, İstanbul'da 3 milyon 958 bin TL ve İzmir'de 3 milyon 67 bin TL olarak hesaplandı.

En çok artış gösteren bölgeler hangileri?

Konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler arasında Zonguldak, Karabük ve Bartın illerini kapsayan bölge öne çıkıyor. Bu bölgede konut fiyatları yıllık bazda yüzde 130,1 artış gösterdi.

Aynı şekilde Çankırı, Kastamonu, Sinop bölgesinde fiyatlar yüzde 120 artarken, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan bölgesinde yüzde 125,1'lik bir artış görüldü.

Konut piyasasındaki bu hızlı değişiklikler, hem ev sahibi olmayı düşünenleri hem de yatırımcıları yakından ilgilendiriyor. Konut alıcıları ve sektör analistleri, gelecekteki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Editör: TE Bilisim