İstanbul’da Ortalama Kira 17 bin 594 TL

Aralık 2023’e dair Endeksa değerlendirmesine göre Türkiye’de kiralık birim değeri en yüksek il İstanbul. Aralık ayında, İstanbul’da ortalama konut kira fiyatı 17 bin 594 lira ve birim metrekare kira fiyatı 176 lira olarak gerçekleşti. Endeksa verileri mega kentte kiralık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 78 oranında arttığını gösteriyor.

Öte yandan mega kentin kozmopolit yapısı kira piyasasında da kendini gösteriyor. Sektörel dalgalanmaların ve kira fiyat artışlarının pek çok bölgesinde net bir şekilde hissedildiği İstanbul’da, bazı ilçelerde değer azalışı yaşandı. Örneğin, aralık ayında Şile’de birim metrekare kira fiyatları yüzde 3 düştü ve 165 lira seviyesine indi.

Benzer şekilde, Başakşehir’de ve Küçükçekmece’de de yüzde 2’lik azalış yaşandı ve birim metrekare kira fiyatı 181 lira ve 168 lira olarak kaydedildi.

Kentin daha merkezi ilçelerinden Beşiktaş’ta metrekare başına kira fiyatı 331 lira ile yüzde 6, 267 lira olan Beyoğlu ve 382 lira olan Sarıyer’de ise yüzde 5 oranında yükseliş yaşandı.

Ankara aralık ayını metrekare başına kira fiyatında 118 TL ve ortalama kira fiyatında ise 14 bin 188 TL ortalama ile kapattı.

Yıllık perspektiften yapılan değerlendirmeler kentin 2023 boyunca inişli çıkışlı bir grafik çizdiğini gösteriyor. Örneğin, şubat ayında Ankara’da yüzde 21’lik bir kiralık konut değer artışı görülmüş ve metrekare fiyatı 52 liradan 63 liraya çıkmıştı. Başkentte kasım ayında yüzde 2 oranında bir azalış yaşanırken aralık ayında yüzde 4’lük bir yükseliş yaşandı.

2023’te Pek Çok İlde %100’ün Üzerinde Değer Artışı Yaşandı

Aralık ayı verilerine göre Türkiye’nin kiralık konutlar özelinde en değerli ikinci ili ortalama 16 bin 399 lira ile Muğla oldu.

Temmuz ayından bu yana süreklilik arz eden ve toplamda yüzde 13’e varan bir azalış yaşanmasına rağmen kent, listenin üst sıralarındaki yerini koruyor.

Son altı ayda birim metrekare kira fiyatının 186 liradan 164 liraya gerilediği Muğla’da düşüşün temel nedeni olarak yaz sezonunun sona ermesi gösteriliyor. Turizme bağlı konut talebi azaldıkça bu eğilim kira değerlerine de yansıyor.

Ege’nin bir diğer önemli kenti İzmir 2023 yılını kira fiyatı açısından yüzde 119’luk bir artış ile yılı kapadı. Aralık ayı bazında yüzde 4 artış kaydedildi. Kentte güncel ortalama konut kira fiyatı 15 bin 926 lira ve birim metrekare kira fiyatı ise 145 lira.

Öte yandan, Bergama İzmir’in aralık ayı kira artış şampiyonu oldu. yüzde 6’lık yükselişin kaydedildiği ilçede kiralık konut metrekare fiyatı 100 lira ve ortalama kiralık konut fiyatı da 12 bin 200 lira seviyesinde.

Akdeniz Bölgesinin gayrimenkul piyasası açısından en canlı kentlerinden Antalya’da da kış mevsimiyle gelen durağanlık etkisini gösterdi.

Kentte değer değişimi sabit kaldı ve ortalama kiralık konut metrekare fiyatı 145 lira ve kiralık konut fiyatı da 15 bin 38 lira olarak belirlendi. Antalya’nın belirgin bir azalış yaşayan tek ilçesi ise yüzde 5’lik oran ile Gazipaşa oldu.

Artış Yavaşladı Ancak Devam Ediyor

6 İlde 12 Alan Koruma Altına Alındı 6 İlde 12 Alan Koruma Altına Alındı

Endeksa verileri Türkiye’nin pek çok kentinde kiralık konut değerlerinin artmaya devam ettiğini ancak bu artışın hız kesmeye başladığını gösteriyor.

Buna göre, Bursa’da aralık ayında yüzde 2’lik bir konut değer değişimi yaşandı ve yıllık kira değer artışı yüzde 125 olarak tespit edildi. Bursa’da şu anda konut metrekare fiyatı 111 lira ve ortalama kira fiyatı 13 bin 309 lira.

Öğrenci kenti Eskişehir de 2023 yılını yüksek değerlenme ile kapatan illerden oldu. Eskişehir’de 2023 yılında kiralar %152 arttı.

Aralık ayında ise değer değişimi yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. Eskişehir’de şu anda ortalama konut kira fiyatı 10 bin 162 lira ve metrekare başına kira ortalaması ise 103 lira.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kentlerinden Trabzon da önemli oranda kira değer artışı kaydedilen illerden biri oldu. Kentte son bir yıl içinde yüzde 146 seviyesinde bir artış kaydedildi.

Aralık 2023 itibarıyla Trabzon’da ortalama konut kira fiyatı 11 bin 46 lira, kiralık konut birim metrekare fiyatı ise 78 lira civarında. Trabzon’da metrekare fiyatları eylül ayında 85 liraya kadar yükselmişti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi