Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı

Konut kredi faizleri son 5 haftada 10 puan artarak yıllıkta yüzde 34’ü aştı. Faizler en son 2018 yılında aştığı seviyelere geri döndü. Peki faiz artışının konut satışlarına etkisi nasıl olacak?

Konut pazarında daralma olur mu? TGRT Haber’de Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, ipotekli satışlarda ciddi bir düşüş olduğuna dikkat çekerek “Konutta düşüş devam edecek” dedi. 

İPOTEKLİ KREDİLERDE DÜŞÜŞ VAR 

“Konutta ipotekli kredide düşüş var” diyen Özelmacıklı, ipotekli satışlarının toplam satış içinde yüzde 30 seviyesindeyken bugün yüzde 16’ya kadar düştüğünü söyledi.

Özelmacıklı, “Konut kredi hacminde son bir ayda 440 milyon seviyeleri korunuyor” diyerek “Yeni kredi açılışları yok ve konut kredileri 2.90-2.80 civarlarında. Azami kredi tutarları da var. Bir tüketici 3 milyon liralık bir kredi çekerse faiz oranları ile 100 bine yakın geri ödeme yapması gerekir. Bankaların gelir kriterlerinde bazı yükselmeler oldu. Asgaride 40 bin lira geliri olanlara kredi ödemesine göre kredi veriliyor” dedi.  

Editör: TE Bilisim