Haber 61'den Semih Sarıalioğlu'nun Yazısı...

TÜİK verilerine göre, geçtiğimiz yıllarda en çok göç alan İstanbul'dan diğer şehirlere göç ciddi oranda arttı.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan orta ve üst gelir grubundaki insanların pandemi sürecinde başlayan ve özellikle son dönemde deprem korkusuyla yoğunlaşan bir şekilde şehir merkezlerinden kaçış trendi büyük şehirlerin ekonomik olarak zorlaşan koşulları nedeniyle alt gelir grubuna da etki ederek süreci daha da hızlandırdı.

Bu eğilim, birçok bireyin ve ailenin yaşam tarzı tercihleri, ekonomik durum, iş olanakları, yaşam kalitesi ve çeşitli faktörlere bağlı olarak şekilleniyor. İşte Türkiye genelinde büyük şehirlerin merkezlerinden şehrin kırsal bölgelerine ya da daha küçük şehirlere doğru yönelen bu taşınma trendine dair bazı önemli noktalar:

Yaşam Kalitesi

Büyük şehirlerdeki yoğun yaşam temposu, trafiğin getirdiği stres, yüksek maliyetli konutlar ve diğer şehirsel sorunlar, bireyleri şehir merkezlerinden uzaklaşmaya yönlendiriyor.

Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri, sosyal olanaklardaki artış, yeşil alanların artırılması ve altyapı çalışmaları ile cazip hale gelmeye başladı.

Uzaktan Çalışma Olanakları

Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, birçok kişi artık uzaktan çalışma imkanına sahip oldu. Özellikle pandemi sürecinde başlayan ve pandemi sonrasında da devam eden uzaktan çalışma trendiyle insanlar diledikleri lokasyondan çalışma özgürlüğüne kavuştular.

Bu durum, bireyleri sabit ofislere bağlı kalmadan, istedikleri yerde yaşamaya yönlendiriyor. Şehir merkezinden uzak bölgelerdeki yerleşim yerleri veya kasabalar, küçük şehirler evden çalışanlar için daha cazip hale geliyor.

Ekonomik Faktörler

Büyük şehirlerdeki yüksek yaşam maliyeti, konut fiyatları ve genel harcamalar, insanları daha ekonomik olan bölgelere yönlendiriyor.

Yeni teknoloji ve iletişim araçları, şehir merkezlerinden uzakta yaşamayı daha mümkün kılıyor ve bu da ekonomik olarak daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına geçişe olanak tanıyor.

Doğa ve Sürdürülebilir Yaşam

Çevre bilinci arttıkça, insanlar daha yeşil ve sürdürülebilir bölgelerde yaşamayı tercih ediyor. Doğaya yakın, temiz hava ve sakin bir yaşam tarzı, birçok kişi için önemli hale geliyor. Bu nedenle, kırsal bölgeler veya küçük kasabalar, şehir merkezlerinden uzaklaşanlar için çekici bir seçenek haline geliyor.

Türkiye genelindeki şehir merkezinden taşınma trendi, bir dizi faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir değişim olarak karşımıza çıkıyor.

Bu trendin artarak devam devam edeceği öngörülüyor ancak ne yönde şekilleneceği bireylerin ve ailelerin yaşam tarzlarına, ekonomik trendlere, global eğilimlere, iş olanaklarına, teknolojik gelişmelere ve tercihlerine bağlı olacaktır.

Selin Yıkıcı Etkisini Azaltmak için Ne Yapmak Gerekiyor? Selin Yıkıcı Etkisini Azaltmak için Ne Yapmak Gerekiyor?
Editör: Gayrimenkul Gündemi