Dünyanın çeşitli bölgelerindeki bankalar, son günlerde ticari emlak sektöründeki kredilerde kayıpların arttığını bildirdi.

New York Community Bancorp hisse senedinin değer kaybetmesi ve kredi notunun düşmesinin ardından, ayakta kalmak için yeterli likiditeye sahip olduklarını belirtti. ABD'nin sorunlu bölgesel kredi kuruluşu büyük bir kısmı ofis binalarına verilen kredilere bağlı olan 252 milyon dolarlık bir zarar bildirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bazı bankaların ticari gayrimenkule maruz kalmalarıyla ilgili endişeler olduğunu ifade etti. Ancak Yellen, bu sorunun yönetilebilir olduğuna inandığını belirtti.

Alman kredi kuruluşu Deutsche Pfandbriefbank, ticari emlak değerlerindeki düşüşe karşı önlem alarak kötü borçlar için daha fazla fon ayırdığını duyurdu.

İki hafta içinde ticari gayrimenkul zararlarının arttığı uyarısında bulunan ikinci Alman bankası olan PBB'nin hisseleri yüzde 6 oranında değer kaybetti.

Deutsche Bank da ABD'deki ticari gayrimenkul kredilerinde olası temerrütleri karşılamak için önceki çeyrekte 123 milyon euro ayırmıştı.

Emlak piyasalarındaki zayıflık nedeniyle, PBB kredilerdeki kayıplar için ayırdığı karşılıkları artırdı ve toplamda 215 milyon euro'ya kadar çıkardı. Ancak banka, finansal krizden bu yana yaşanan en büyük emlak krizinde bile karlılığını sürdürmekte olduğunu belirtti.

Ayrıca, Japon Aozora Bank, ABD ofislerine bağlı kötü kredilerin geçen yıl öngörülen zararının bir kısmının sorumlusu olarak gösterildi.

Altın Vize için Yatırım Eşiği 800 Bin Avro Oldu Altın Vize için Yatırım Eşiği 800 Bin Avro Oldu

Julius Baer isimli İsviçreli banka ise Avusturyalı geliştirici Signa Group'a verdiği krediler nedeniyle büyük bir zarar yaşadı.

Avusturyalı geliştirici Signa Group olduğu bildirilen tek bir "Avrupa holdingine" verdiği krediler nedeniyle 586 milyon İsviçre Frangı (680 milyon dolar) kaybettiği için 2023 yılında kârının yüzde 55 düştüğünü belirtti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi