Pazar yazılarıma aşina olanlar, çeşitli benzetmeler kullanarak gayrimenkul danışmanlığında başarıya giden yolu anlatmaya çalıştığımı bilirler.

Bu defa da bir başka benzetmeyle karşınızdayım.

Dünyadaki pek çok iş ya da faaliyet kolunda olduğu gibi gayrimenkul danışmanlığında da; önce emeklemeyi öğrenmeli, ardından yavaş yavaş yürümeye başlamalı ve son olarak da koşarak benzerlerimizle aramızdaki farkı hızla açmayı öğrenmeliyiz.

Bu süreci bu defa da üç hayvanın yaşam tarzı üzerinden özetleyelim.

İlk Aşama: EŞEK GİBİ ÇALIŞMAK

Akıldan ziyade fizik gücüyle çalışmayı özetliyor bu aşama. Çok çalışarak az kazanmayı da diyebiliriz.

Elimizdeki sınırlı kaynaklarla mümkün olduğu kadar çok yapmaktır bu aşamada bize düşen.

Bu aşamanın en önemli adımı sonuçlarımızı, varacağımız noktaları ve ilerleme düzeyimizi çok fazla dert edinmeksizin tekrar, tekrar ve tekrar yapmaktır.

Örneğin gayrimenkul danışmanlığı işinde, bu adım sürekli yeni insanlarla tanışmaya çalışmak, menfaatten önce ilişki kurmayı öğrenmek ve bu ilişkileri kesintisiz bir şekilde sürdürmeyi öğrenmektir.

Bir arpa boyu kadar dahi olsa yol kat edememeyi göze alarak, yeteneklerimizi geliştirmek, kendi istatistiklerimize sahip olmak ve işimizin en önemli gereklerini adeta birer refleks haline getirmeye odaklanmak.

İkinci Aşama: TİLKİ GİBİ PLAN YAPMAK

Çok ve tekrar tekrar yapmanın sonucunda işimizin doğasının gerektirdiklerini anladığımız; bunların içerisinden zaten sahip olduklarımızı belirleyip, geliştirmemiz gerekenleri keşfettiğimiz bir anda başlar bu aşama.

Artık aklımızı da kullanma zamanı gelmiştir. Belki hala sermaye birikimimiz istediğimiz, huzur veren düzeye ulaşamamış olabilir; ancak aklımızı kullanarak daha az çalışarak daha hızlı ilerleyeceğimiz taktikler üzerine kafa yorma aşamasına erişmişizdir.

Bu aşamanın en önemli adımı ise işimizde sonuca en çok etki eden faktörleri keşfetmek, zaman yönetiminde en çok vakti bu iş kalemlerine ayırmaktır.

Gayrimenkul danışmanlığından örnek vermek gerekirse, bu adımın karşılığı her gün saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında işimizin en önemli ve kendisinden sonraki her şeyi kolaylaştıran unsuru olan hedef kitlemiz huzurunda geçirilen vakti azami düzeye çıkarmaya çalışmak, geri kalan tüm iş kalemlerini geri kalan saatlere yaymaktır.

Üçüncü Aşama: ASLAN GİBİ YATMAK

Artık pek çok alanda gerekli bilgiye, veritabanına, tanınırlığa, bilinirliğe ve sermayeye sahip olduğumuz anda bu aşamaya geçebiliriz.

Yıllar boyunca sürekli benzer işleri tekrar etmenin vereceği fiziksel ve mental yorgunluğu da hissetmeye başlayacağımız bu aşamada devreye teknolojiyi ve sermayemizi sokma zamanıdır.

Çalışma planımızdaki fiziksel olarak çalışmamız gereken zaman dilimini mümkün olduğu kadar azaltmak, diğer temel iletişim kanallarını ve veritabanımızı kullanarak hedef kitlemizin zihninde yerimizi pekiştirmektir amacımız.

Gayrimenkul danışmanlığında organik yollarla elde edilmiş odaklı 2.500 kişinin üzerinde bir cep telefonu veritabanına ulaşıldığı gün bu aşamaya geçmek için idealdir.

Cep telefonları üzerinden SMS ve Whatsapp pazarlama, hedef kitlemizin özelliklerine göre sosyal medya, e-postalama vb. dijital ve yenilikçi pazarlama enstrümanları ile isme postalama gibi geleneksel pazarlama yöntemlerini bir bütün halinde seferber edeceğimiz bir çalışma yöntemine evrilerek sürecimizi tamamlarız.

Yukarıda sıralamaya çalıştığım aşamaları en kısa zamanda tamamlayarak, koşar adım kazanç sağlamaya başladığınız ve bir aslan gibi sadece gerektiğinde fiziksel olarak çalışıp, geri kalan tüm zamanlarda sadece sisteminizin işlerliğini denetlediğiniz günler dilerim.

Haftaya görüşmek üzere…