Bu problem vatandaşların en temel hakkı olan barınma hakkını ciddi anlamda sabote ederken deprem felaketiyle birlikte fırsatçılar da 3'ün üzerine 5 ekleyerek vatandaşı canından bezdirdi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem ile birlikte 11 şehirde yaşanmaz hale geldi.

Bölge halkı farklı şehirlere göç ederken bir yandan da satılık ve kiralık dairelere de ilgi arttı.

Zaten yüksek olan gayrimenkul fiyatları son yaşananlar ile daha da imkansız bir hale geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası konut fiyatları endeksi ile ilgili son verileri yayınladı. İşte konut fiyatları hakkındaki son gelişmeler…

ARTIŞLAR YÜZDE 153'Ü AŞTI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası konut fiyatları endeksine ilişkin yeni verileri yayınladı.

Ocak ayı konut kiralarında yüzde 6.9 oranında artış görülürken yıllık bazda artış ise yüzde 153,1 olarak kayıtlara geçti.

İstanbul'da son 6 aylık süreç göz önüne alındığında konut fiyatlarında yüzde 6 oranında artış gözlemlendi.

Yayınlanan veriler kapsamında metrekare fiyatının 28.910 liraya kadar yükseldiği görüldü.

Ankara'da ise konut fiyatlarının yüzde 6 oranında yükseldiği belirtilirken metrekare fiyatının 13.664 lira olarak görüldüğü aktarıldı.

Türkiye'nin 3 büyük şehrinden biri olan İzmir'de ise aylık artış oranı yüzde 5,6 olarak kayıtlara geçti. İzmir'de metrekare fiyatı ise 22.214 lira olarak açıklandı.

SATIŞLAR DÜŞTÜ FİYATLAR DÜŞMEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler kapsamında konut satışlarının düştüğü belirtildi. Ocak ayında konut satışları %10,6 Şubat ayında ise %18 oranında düşüş gösterdi. 2023 yılının ilk 2 ayında ülke genelinde 117.739 adet konutun satıldığı açıklandı. Konut satışlarının 2022 yılı aynı dönemine göre %4,4 oranında düştü belirtildi.

Editör: TE Bilisim