Yapı Ruhsatı Verilen Yapı Sayısı Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen senenin son çeyreğine ilişkin yapı izin istatistikleri açıklandı.

Yapı Ruhsatı Verilen Yapı Sayısı Azaldı

4. çeyrekte toplam yüzölçümün yüzde 54,9’u konut alanı 

Belediyeler tarafınca 2022 yılı IV. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 48 milyon metrekaresi iken; bunun 26,4 milyon metrekaresi konut, 11,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 10,0 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Toplam yüzölçümün yüzde 56,3’ü konut alanı olarak gerçekleşti

En yüksek yüzölçüm oranı yüzde 68,4 ile iki ve daha çok daireli binalarda

Belediyeler tarafınca 2022 yılı IV. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına gore en yüksek yüzölçüm payına 32,8 milyon metrekaresi ile iki ve daha çok daireli ikamet amaçlı binalar haiz oldu.

Bunu 3,5 milyon metrekaresi ile bir daireli binalar izledi. En yüksek yüzölçüm oranı yüzde 68,4 ile iki ve daha çok daireli binaların oldu.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 6,6 azaldı

Bundan önceki senenin aynı çeyreğine gore, 2022 yılı IV. çeyreğinde belediyeler tarafınca yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,9, daire sayısı yüzde 9 ve yüzölçümü yüzde 6,6 azaldı.

Toplam yüzölçümün yüzde 56,3’ü konut alanı 

Belediyeler tarafınca 2022 yılı IV. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 39,4 milyon metrekaresi iken; bunun 22,2 milyon metrekaresi konut, 9,3 milyon metrekaresi konut dışı ve 7,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Toplam yüzölçümün yüzde 56,3’ü konut alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm oranı yüzde 70,9 ile iki ve daha çok daireli binaların

Belediyeler tarafınca 2022 yılı IV. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına gore en yüksek yüzölçüm payına 27,9 milyonmetrekaresi ile iki ve daha çok daireli ikamet amaçlı binalar haiz oldu.

Bunu 2,4 milyon metrekaresi ile kamu eğlence, eğitim, hastane yada bakım kuruluşları binaları izledi. En yüksek yüzölçüm oranı yüzde 70,9 ile iki ve daha çok daireli binaların oldu.

YORUM EKLE