Enflasyon oranlarında yaşanan artış aidat fiyatlarını da etkiledi. Kat malikleri tarafından ortak kullanım alanlarında bulunan hizmet ve altyapı maliyetlerini karşılamak için ödenen aidat miktarları son günlerde büyük tartışmalara yol açıyor.

Öyle ki; bakım, onarım, temizlik, güvenlik, çevre düzenlemesi v.b gider kalemlerinin yer aldığı bütçeyi denkleştirmek için fiyat güncellemesi yapan site yönetimleri protestolara maruz kalabiliyor.

21 ilçede yüzde 100’ün üzerinde artış

Gayrimenkul sektörünün en kapsamlı veri havuzunu oluşturan Tapusor.com olarak 2022 Ocak - 2023 Ocak aylarını karşılaştırdığımız Aidat Raporu’na göre İstanbul’da ortalama aidatlar site içerisinde yüzde 107 site dışında yüzde 118 artış gösterdi.

Sarıyer, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Esenler, Zeytinburnu, Silivri, Fatih, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Bayrampaşa, Kartal, Sultanbeyli, Çekmeköy, Kâğıthane, Küçükçekmece, Pendik, Üsküdar, Ataşehir olmak üzere İstanbul’da 21 ilçede konut aidat fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış gözlemlendi.

Çalışanların maaşı, vergi, sigorta giderleri, sosyal tesisler, otopark, spor alanları havuz bakımı gibi hizmetleri içerisinde barındıran sitelerde en yüksek aidat ödeyen ilçe ortalama 1.971 lira ile Şişli olurken en düşük aidat ödemesi 423 lira ile Arnavutköy ilçesinde gerçekleşti.

Aidat fiyatı en fazla artan ilçe yüzde 175 ile Çekmeköy ve Kartal olurken Pendik yüzde 172 ve Küçükçekmece yüzde 129 artış yaşadı. Kâğıthane yüzde 114, Sarıyer yüzde 113 ve Kadıköy yüzde 110 değer artışıyla dikkat çeken ilçelerin başında geliyor.

Beşiktaş 1.490 lira, Sarıyer 1.385 lira, Bakırköy 1.322 lira ve Kadıköy 1.052 lira site içi yaşamda en fazla aidat ödeyen ilçeler olarak sıralanıyor.

Şehir merkezinde yer alan ve yüksek maliyetleriyle ön plana çıkan ilçeler aidat konusunda da ilk sırada yer alıyor. Ticaret ve eğlence merkezleri, hizmetler, alışveriş olanaklarına erişimin kolay olduğu ilçelerde, aidatlar da yüksek olabiliyor. Bu durum, emlak piyasasının dinamikleri, yerel ekonomi ve yatırım yapmak isteyen kişiler için önemli faktörler olarak değerlendirilmelidir.

Site dışı aidatlarda durum ne?

İstanbul’da konut aidat ödemeleri site dışı mülklerde de artmaya devam ediyor.

Genel temizlik, elektrik, asansör bakımı gibi ortak giderlerin daha sınırlı olduğu konutların bulunduğu Zeytinburnu, Bağcılar, Avcılar, Bayrampaşa, Bahçelievler gibi ilçelerde 50-60 TL olan aidat rakamları yılsonunda 150-200 TL’ye ulaştı.

Site dışı aidatların en fazla arttığı ilçe yüzde 140 ile Arnavutköy, yüzde 133 ile Esenler ve yüzde 100 üzeri artışla Üsküdar, Sultanbeyli, Ataşehir, Pendik ve Silivri ilçeleri oldu.

Site dışı aidat ödemelerinde ilk sırayı 533 lira ile Sarıyer ve Beyoğlu paylaşıyor. Bu ilçeleri 420 lira ile Kadıköy ve 359 lira ile Beşiktaş ve 275 lira ile Bakırköy ilçeleri takip ediyor.

Kira gibi aidat ödemesi

Bazı site aidatlarını incelendiğinde İstanbul’daki ortalama kira fiyatlarını geçen bir tablo karşılaşmaktayız. Beykoz’da bulunan bir villa sitesi 11 bin lira ile İstanbul’da en yüksek aidat ödemesi talep ediliyor.

Sarıyer Kilyos’ta bulunan villalarda 10 bin lira, Kadıköy Kalamış’taki rezidanslarda 8.000 lira, Beşiktaş Kanyon’daki rezidanslarda 7 bin 500 lira ve Bakırköy Florya’daki bahçe dublekslerin aidatları 5 bin 500 lira olarak tespit ediliyor.

En yüksek aidat talep eden ilçelerdeki ortalama rakam

Şişli: 8 bin 575 lira

Büyükçekmece: 7 bin 477 lira

Beşiktaş: 7 bin 334 lira

Beykoz 6 bin 650 lira

Bakırköy: 6 bin 283 lira

Kadıköy: 6 bin 277 lira

Sarıyer: 6 bin 450 lira

Üsküdar: 6 bin 76 lira 

Site aidatları neden artıyor?

Site yönetimi, giderlerini karşılamak için aidatları arttırabilir. Bu giderler arasında, site içi temizlik, güvenlik, bakım, yerleşim alanlarının kullanımı ve yıllık mali giderler gibi konular yer alabilir.

Site yönetimi, site içinde yeni yatırımlar yapmak için aidatları arttırabilir. Örneğin, site içinde su tesisatını yenilemek, yerleşim alanlarını yenilemek veya yeni hizmetler sağlamak gibi.

Genel ekonomik durum, aidatları etkileyebilir. Örneğin, enflasyon oranlarının yükselmesi aidatları arttırmak için zorunlu hale getirebilir.

Site aidatları, piyasa koşullarına da bağlı olarak değişebilir. Örneğin, emlak piyasasındaki talebin arttığı bir dönemde, aidatlar da yükselebilir.

Yerel yönetmelikler ve yasalar, aidatları etkileyebilir. Örneğin, yerel hükümetlerin aidatları düzenleme veya sınırlandırma politikaları oluşturması aidatları etkileyebilir.

Yerel hükümetler tarafından uygulanan vergiler ve harçlar, site yönetiminin giderlerini arttırabilir ve bu da aidatları etkileyebilir.

Site içinde sunulan hizmetlerin niteliği ve kullanımı, aidatları etkileyebilir. Örneğin, site içinde havuz, fitness merkezi, otopark gibi ek hizmetler sunuluyorsa, aidatlar daha yüksek olabilir.

Sonuç olarak, site aidatlarının artmasının birçok nedeni olabilir ve bunlar arasında yönetim masrafları, site içi yatırımlar, ekonomik etkenler, piyasa koşulları, yasa ve yönetmelikler ve site kullanımı ve hizmetleri yer alabilir.

Bu nedenlerin hepsi aidatları etkileyebilir ve bir arada değerlendirilmelidir.

Editör: TE Bilisim