2023’te yatırım ve ikamet amacıyla E2 vizesinden faydalanıp Amerika Birleşik Devletleri’ne gidenlerde de yüzde 115 artış oldu.

Emlak Yatırımlarında Blockchain ile Yeni Bir Dönem Başlıyor Emlak Yatırımlarında Blockchain ile Yeni Bir Dönem Başlıyor

2023’te yabancıya konut satışının da yüzde 50’ye yakın azalışla 67.490 adetten 35 bine gerilediğine dikkat çeken Mars International’ın CEO’su Hakan Bucak, “Yabancıya satış Ocak 2024’te de yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Ancak öte yandan yurtdışı yatırımlar katlanarak artıyor. Türklerin ülkesi dışında yaptığı emlak yatırımı yüzde 163 arttı.

Özellikle rezerv para ile yatırım iştahı artıyor. Bunda bazı nedenlerin etkisi var. Nitekim konut politikaları fiyatların düşeceği algısını devam ettirirken ve yüzde 25 kira artış tavan kuralı, beklenen enflasyon Türklerin konut yatırım davranışlarını yurtdışına çekiyor.

Yurtdışında özellikle mortgage oranlarının artması ile birlikte satışa talep azalınca kiraya talep artınca kira getiri oranları döviz bazında yüzde 6-15 arasına geldi. Buda aslında Türk yatırımcılar için önemli bir motivasyon oldu. Miami, Dubai, Montenegro, Londra gibi şehirlerde Türklerin gayrimenkul alımı skorboardlarda önemli sıralara yükseldi.” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi