BirGün Gazetesi'nden Mustafa Bildircin'in haberine göre, Türkiye’de iktidar eliyle yaratılan ekonomik kriz, barınma krizini de beraberinde getirdi.

Mahkemeler, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren dava dosyaları ile dolup taştı. Ekonomik kriz sebebiyle yoksulluğun pençesindeki yurttaş, hali hazırda kıt kanaat ödeyebildiği kirasına yapılan fahiş zamlar ile çaresiz durumda...

İktidarın, “Kiracıları korumak” amacıyla kira zamlarında yüzde 25 oranını sabit tutmaya çalışması da etkili olmadı.Türkiye'de fahiş konut ücretleri ve kiraları sebebiyle başlayan konut krizi, çözülemez boyutlara ulaştı.

Bina Yoğunluğu Ne Kadar Fazlaysa Can ve Mal Kaybı da O Kadar Fazla Olur Bina Yoğunluğu Ne Kadar Fazlaysa Can ve Mal Kaybı da O Kadar Fazla Olur

İktidarın, “Kira zamlarında yüzde 25’lik tavan” uygulamasının etkisizliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Hatay’daki konutlara yönelik kira artışı kararı ile bir kez daha gözler önüne serildi.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay'ın Arsuz ilçesinde bulunan VGM’ye ait Kuğupark Konutları’nda yaşanan kira krizini gündeme getirdi.

KİRACIYA İHBARNAME GÖNDERİLDİ

Edinilen bilgiye göre, Arsuz Karaağaç bölgesindeki VGM Kuğupark Konutları’nda oturanlarla ortalama bin 800 lira ile 2 bin 400 lira arasında kira sözleşmesi yapıldı.

Kiracılara, 19 Kasım’da bir ihbarname gönderildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü Hatay Bölge Müdürlüğü imzası ile konutlarda ikamet eden bir kiracıya gönderilen ihbarnamede, şu ifadeler kullanıldı:

“Kira sözleşmesinin süresi 31 Aralık 2023 tarihinde sona ermektedir. 1 Ocak 2024 - 31 Aralık 2024 tarihleri arası yeni kira bedeliniz aylık 18 bin lira olan Rayiç Bedeli dikkate alınarak belirlenmiştir. Anılan kira sözleşmesinin aylık 18 bin lira bedel ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar devamı için gereğini rica ederim.”

KİRAYA FAHİŞ ZAM

İhbarnameye göre Vakıflar Genel Müdürlüğü, mülkiyetindeki taşınmazların kirasına yüzde 800 ile yüzde bin arasında zam yaptı.

Karara tepki gösteren Kara, “Deprem sonrası büyük bir barınma ve konut ihtiyacının olduğu Hatay’da, devletin kendi kurumları tarafınca yapılan bu fahiş zam, halihazırda oldukça yıkıcı bir depremi deneyimlemiş, sevdiklerini, evini ve işini kaybetmiş yurttaşlarımıza daha da acı yükler getirecektir” dedi.

VGM’nin zam kararının diğer gayrimenkul sahiplerini de cesaretlendireceğinin altını çizen Kara, “Bu da Hatay’da daha da derinleşen bir konut krizine neden olacaktır” diye konuştu.

ERDOĞAN’DAN EV SAHİBİNE: İNSAF

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, konut kiralarındaki yüksek artışa değindi.

Bir kiracı ile arasında geçen diyaloğu aktaran Erdoğan, "Dedi ki kiracıyım. 2 bin 500 lira veriyorum, şimdi kiramı 7 bin 500 liraya çıkardı. Ya verirsin ya evden çıkarsın diyor. Şimdi, insaf!” dedi.

Erdoğan, söz konusu ev sahibine, “Herhalde o da şimdi dinliyordur beni, sende vicdan var mı diye sormak durumundayım” sözleriyle seslenmişti.

Editör: Gayrimenkul Gündemi