İki yıl önce temeli atılan ve kısa süre içinde açılması beklenen Kapıköy Gümrük Kapısı'nı kullanacak turistler ve uluslararası pazarda ticaret yapan iş insanları, son teknolojiyle donatılmış cihazlar sayesinde işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 63 bin metrekarelik alanda inşa edilen gümrük kapısında işlemlerin hızlı gerçekleştirilmesi ve kontrollerde etkinliğin artırılması için X-ray araç tarama sistemi, arama hangarı, kaçak eşya ambarı, yolcular için bagaj, X-ray ünitesi, yolcu salonu ve sosyal donatı alanları bulunacak.

İran'la yaklaşık 300 kilometre sınır hattı bulunan Van'ın potansiyelinin değerlendirilmesi için adeta "umut kapısı" olan Kapıköy Gümrük Kapısı'nın tamamlanmasıyla kentin, bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline gelmesi bekleniyor.

Modern mimariyle yenilenen ve son teknolojik sistemlerle donatılan yeni gümrük kapısıyla İran'dan kente gelen turistlerin kapıda oluşturduğu olumsuz görüntülerin ortadan kaldırılması ve Van'ın 100 milyon dolarlık dış ticaret hacminin zamanla bir milyar doların üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Editör: TE Bilisim