Kampanyanın sunduğu avantajları paylaşan Üçay İnşaat Operasyonlar Direktörü Kağan Kınay, kentsel dönüşümde müteahhit firma seçimi konusunda da vatandaşları uyardı. İşte detaylar…

İstanbul’da kentsel dönüşümün önündeki finansman sorununu çözmek amacıyla hazırlanan ‘yarısı bizden kampanyası’ 23 Şubat 2024 tarihinde yürürlüğe girdi.

‘Yarısı Bizden Kampanyası’nın İstanbullular için bir fırsat olduğunu belirten Üçay İnşaat Operasyonlar Direktörü Kağan Kınay, kampanyanın avantajlarına ve kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti: 

İstanbul’da 1,5 milyon riskli konut

“İstanbul’da 2000 yılı öncesinde inşa edilen 1,5 milyon riskli konut bulunuyor. Bu konutların 600 bini çok daha riskli ve yıkılabilecek yapı olarak değerlendiriliyor.

Çoğu eski deprem yönetmeliğine göre yapılan bu binaların depremden zarar görme riskinin yüksek olması, kentsel dönüşüm projelerinin kısa vadede sonuçlanacak şekilde uygulanmasını gerekli kılıyor. 

Hibe ve kredi desteği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ‘kentsel dönüşümde yarısı bizden’ kampanyası kapsamında İstanbul’daki kentsel dönüşüm uygulamalarında hak sahiplerine her bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar kredi; bir işyeri için 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar kredi; tahliye için de bir kereye mahsus ve karşılıksız olarak 100 bin lira tahliye desteği veriliyor. Üstelik kredi geri ödemeleri, ilk 12 taksit faizsiz olmak üzere en fazla 120 ayda tamamlanabiliyor.

Kredi verilirken de hak sahiplerinin gelir ve kredi puanı durumlarına bakılmıyor. Kampanya kapsamında sunulan tüm bu olanakların kısa sürede İstanbul’da ki kentsel dönüşüm talebini artırmasını bekliyoruz.” dedi. 

Müteahhit firma seçimi çok önemli

Kentsel dönüşümde müteahhit firma seçimi konusunda da vatandaşları uyaran Kağan Kınay, şunları söyledi:

“Depreme dayanıklı yapıların inşasında; zemin etüdü çalışmaları, yetkin mühendislik, projeye uygun imalat, kaliteli malzeme kullanımı, doğru inşaat firması ile çalışmak ve denetim oldukça önemli.

Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek

Ayrıca müteahhit firmadan teminat alınması, sözleşmenin bir avukat ile düzenlenmesi, kapsamının doğru belirlenmesi, teknik bir şartname hazırlanması ve şartnamede projede kullanılacak malzemelerin özelliklerinin tariflenmesi de gerekiyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi