Mars Gayrimenkul Samet Hızalan'ın Yazısı...

Dönemi yaklaştı, yıkıcı Şubat depreminden sonra telefonlar susmadı. Samet bizim evin Dask’ı var mıydı sorusunu sıklıkla duymuştum o dönem. Bu hassasiyetin her dönemde planlı ve disiplinli bir şekilde süresi biten DASK poliçelerimizi yenilemeliyiz. 

Genel istatistiğe baktığımda da yalnızca deprem olduğu dönemlerde DASK yaptırma oranı çoğalıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra kontrolünü yaptığınız zaman bir çoğunuzun DASK poliçe süreniz bittiğini göreceksiniz ne yazık ki..

2024 başından itibaren DASK kapsamında zorunlu deprem sigortasında bir takım değişikler oldu. Yeni düzenleme ile DASK’ın verdiği teminatlar iki katına çıktı, 2024 yılı sonrası için zeyilname kalktı, zorunlu deprem sigortasına enflasyon koruması geldi. Peki, yeni uygulama hem DASK poliçesi olanları nasıl etkileyecek?

Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı

1 Ocak 2024’ten itibaren DASK ’ın zorunlu deprem sigortası kapsamında verdiği teminatlar iki katına çıktı. Bu kapsamda, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli betonarme binalar için 3 bin 16 liradan, 6 bin liraya; diğer yapılarda ise 2 bin 80 liradan, 4 bin liraya yükseldi.

DASK’ın bir ev için vereceği en yüksek teminat tutarı da 640 bin liradan, 1 milyon 272 bin liraya çıkartıldı. Buna göre 2024 başından itibaren 100 metrekare bir konuta DASK’ın vereceği teminat 600 bin lira oldu. 200 metrekare bir konut için DASK’ın vereceği teminat tutarı ise 1 milyon 200 bin lira oldu.

Yeni senede DASK prim artışına gitmedi, ancak teminat artışına paralel ödenen prim artacak. Şöyle ki; 2023 sonuna kadar 100 metrekare konut için verilen teminat 301 bin lira ve ödenen prim 700 lirayken, 2024 başından itibaren 100 metrekare konut için teminat tutarı 640 bin liraya çıktığı için ödenecek prim de yaklaşık 1.400 lira olacak. Yani teminat iki katına çıktığı için ödenecek prim de o oranda artacak, ancak yeni seneden ekstra bir fiyat artışı olmayacak.

Zeyilname yaptırılacak mı?

Zorunlu deprem sigortasını 2023 yılı içinde yaptırdıysanız ve poliçenizin süresi  devam ediyorsa, 2024 başında artan teminat tutarlarından yararlanmak için zeyilname yaptırmak zorundasınız. Malum DASK poliçesi bir yıllık. Eğer DASK poliçesini 2023’ün Mart ayında yaptırdıysanız, poliçeniz 2024’ün Mart ayında dolacak.

Şu anda elinizdeki poliçe eski teminatları içeriyor. Örneğin, konutunuz 100 metrekare ise poliçenizde yazan teminat tutarı 301 bin lira. Sene başında aynı eviniz için DASK’ın verdiği teminat tutarı 600 bin liraya çıktı. Zeyilname yaptırıp, prim farkını ödeyip, teminatınızı 600 bin liraya çıkartmanız gerekiyor ki, olası bir depremde DASK size 600 bin lira ödesin.

DASK’ta zeyilname uygulaması kalkıyor mu?

Evet, kalkıyor. 2024 yılında yapılan poliçeler için bundan sonra zeyilname yapılmasına gerek olmayacak. Yeni düzenleme ile artık zorunlu deprem sigortasına enflasyon koruması geldi.

2024 başından itibaren yapılacak DASK poliçeleri hem yeni teminatlar üzerinden hem de enflasyon korumalı düzenlenecek ve bundan sonra teminatlar enflasyon oranında artacağı için zeyilname yaptırılmasına gerek kalmayacak.
 

Editör: Gayrimenkul Gündemi