Yazımıza bazı tespitleri not ederek başlayalım. 

Tenzih etmek her ne kadar “karşımızdaki kişinin kusurlu olmadığını belirtmek” anlamına gelse de, günlük hayatımızda bu ifade BELİRLİ BİR GRUPTAN HARİÇ OLMAK anlamında kullanılır. 

Emlakçılık sektörünün ülkemizdeki geçmişi göz önünde bulundurulduğunda YÜKSEK DERECEDE GÜVEN DUYULAN VE İTİBARI OLAN MESLEKLERDEN BİRİSİ OLMADIĞINI da ne yazık ki kabul etmemiz gerekir. 

Sadece kusurlu durumlar çok olduğu ve görece az saygı görüldüğü için değil, HERKESİN MÜKEMMEL OLDUĞU DURUMLARDA DA BENZERLERİMİZDEN AYRIŞMANIN GÜNÜMÜZ ALTERNATİFİ BOL TİCARİ HAYATINDA BİZLERE BÜYÜK KARLILIK SAĞLAYACAĞINI da bir kenara not edelim. 

Emlak sektöründe HİZMET STANDARTLARININ VASAT DÜZEYDE olduğunu da göz önüne alırsak, çok basit uygulamalarla bu farklılaşmayı sağlayabilmek elimizdedir. 

Bu girişten sonra, muhataplarımızın bizleri sektörümüzden ve meslektaşlarımızdan ayrı bir noktada konumlandırmalarını sağlamak için hemen yarından itibaren yapmaya başlayabileceğimiz bazı pratik hamleleri sıralayabiliriz. 

Bir gayrimenkul danışmanının sektördeki benzerlerinden ayrışmasının en basit yollarından birincisi İMAJINA DİKKAT ETMEKTİR. Bir iş insanı gibi giyimine, görüntüsüne dikkat ettiğinde; düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenerek fit bir görünüş ve dik bir postüre sahip olduğunda hemen dikkat çekecek ve farklı olduğunu hissettirecektir. 

DAKİK OLMAK en basit farklılaşma sağlayıcılarından bir diğeridir. Bu, hayattaki en önemli ve değerli varlıklardan olan zamanın etkili kullanımını sağladığı gibi aynı zamanda yapmakta olduğunuz işe ve muhataplarınıza gösterdiğiniz saygının da en büyük göstergelerinden olacaktır. 

İnsanların zihinlerinde farklı bir noktada konumlanmamızı sağlayacak üçüncü basit ama etkili yöntem de yaptığımız HER İŞİ YAZILI YAPMAKTIR. Değerleme raporlarını, mülk sunumlarında tanıtım sayfa ya da dosyalarını, aracılık yetki  belgelerini, satış vaadi ve kapora sözleşmelerini, faaliyet raporlarını hep yazılı ve bire bir sunmak çok etkili olacaktır. 

Dördüncü olarak, kullandığımız KELİMELERİ, İLETİŞİM KURMA BİÇİMİMİZİ VE VÜCUT DİLİMİZİ mümkün olduğu kadar profesyonelleştirmeyi sıralayabiliriz. Kurumsal kültür jargonu kullanmak, doğru zamanda doğru soruları sormak ve en önemlisi konuşmaktan daha çok dinlemek farklı olunduğunu çok kısa zamanda hissettirecektir. 

Bu yazıda son olarak farkımızı sergileyebileceğimiz alan olarak DÜRÜST OLMAYI vurgulamak istiyorum. Bazen sonucu bizim için olumsuz olacak da olsa doğrulardan şaşmamak, boğazımız düğümleniyor da olsa acı gerçekleri söylemek ve ne olursa olsun her zaman ulaşılabilir, hesap verebilir ve şeffaf olduğumuzun bilinmesi bizleri insanların zihinlerinde oldukça kıymetli bir noktaya yerleştirmelerini sağlayacaktır. 

Pek çok madde sıralayabileceğimiz bu konuda hemen uygulamaya geçebileceğimiz ve neredeyse hiçbir maddi bedeli olmayan yukarıda sıraladığım adımlardan başlayarak muhataplarımız için fark yarattığımız ve gün geçtikçe benzerlerimizden hızla farklılaştığımız günler dilerim. 

Haftaya görüşmek üzere…