Sıklıkla merak edildiğini gördüğüm ve bence üzerine ciddi olarak da düşünülmesi gereken bir konu bu haftaki konumuz.

Farkında olmazsak, pek çok işe kıyasla gayrimenkul danışmanlığı mesleğinde günlerimizin verimsiz geçmesi çok olasıdır.

Daha çok emir-komuta zincirinde geçen aile, okul ve iş hayatlarına alışık olan bizim gibi toplumlarda kendimizin patronu olmak oldukça zor hayata geçirilmektedir.

Maaşlı çalışılan bir işte nasıl günün başlangıç ve bitiş saatleri, o gün içinde yapılacaklar ya da en azından bulunulacak yerler belliyse; bir gayrimenkul danışmanı olarak bizlerin de bu şekilde KENDİ GÖREV TANIMIMIZI VE GÜNLÜK PLANIMIZI KENDİMİZİN YAZMASI GEREKİR.

AKSİ TAKDİRDE KİMSE BİZİM İÇİN VE ADIMIZA BU İŞİ YAPMAYACAKTIR.

Gelelim kısaca ideal bir günün planlamasına…

Bir girişimci ve iş insanı olarak gayrimenkul danışmanları en azından haftanın 6 günü maaşlı çalışan, hatta asgari ücretli çalışan insanlardan, kesinlikle ERKEN KALKMALIDIR.

Mümkün olduğu ölçüde güne ofisinde ya da kendisine ofis olarak belirlediği bir mekanda O GÜN YAPACAKLARI ÜZERİNE YAZILI BİR PLAN, LİSTE YAPARAK BAŞLAMALIDIR.

Gayrimenkul danışmanı her gün 09:00 – 10:00 saatleri arasında, bölgesinde yapacağı GÜNLÜK BÖLGE KEŞİF TURLARI ile zihnindeki bölge imajını güçlendirmeli ve güne ısınma turlarına başlamalıdır.

Bir konut bölgesinde ise 10:00 – 11:00 saatleri arasını bölgedeki güne kendisi gibi erken başlayan ESNAF ve artık günün başlangıç koşturmacalarını tamamlamış olan SİTE, BİNA GÖREVLİLERİ İLE SOHBET EDEREK ısınma turlarını tamamlamalıdır.

Eğer ticari mülkler üzerine faaliyet gösteriliyorsa da, saat 10:00’dan itibaren BÖLGE SAKİNLERİNİ ZİYARETE başlamalı ve 12:30-13:30 arası dinlenme arası verecek şekilde günün ilk yarısında üstüne düşenleri yerine getirmelidir.

Konutlarda öğle arası gibi bir mola saati olmayacağı için, gayrimenkul danışmanlarının 11:00 – 16:00 saatleri arasında ya günlük hedeflerine ulaşana ya da zaman dolana kadar BÖLGE SAKİNLERİ İLE MÜMKÜNSE ZİYARET EDEREK, KAPI ÇALARAK; değilse de BÖLGENİN SOSYAL ORTAMLARINDA İNSANLARA DENK GELMEYE ÇALIŞARAK TEMASTA BULUNMASI en önemli günlük faaliyetleri, görevleridir.

Ticari bölgelerde güne 13:30’dan sonra aynı taktik ile TEMAS VE ZİYARET ODAKLI ÇALIŞMALARA DEVAM edilmeli, 17:00 CİVARI GÜNÜN PROAKTİF ÇALIŞMA BÖLÜMÜ SONLANDIRILMALIDIR.

Her bir gayrimenkul danışmanı sahadaki işlerini tamamladığında yine ister ofisinde, isterse bölgesinde kendisine ofis olarak seçtiği bir mekanda (kafe, restoran, arabasının içi, park, bahçe vb.) o gün YAPTIKLARININ ÖZETİNİ, o gün GÖRÜŞTÜĞÜ KİŞİLERİN VERİTABANINA KAYDINI ve ileriki tarihler için yapılması gereken GÖREV ATAMALARININ DİJİTAL VERİTABANINA GİRİŞİNİ TAMAMLAMALI; sonunda da elinden gelenin en iyisini yapmış olmanın verdiği iç  huzuruyla özel, kişisel saatlerinin tadını çıkarmaya başlamalıdır.

Burada özetlediğimiz plan, ortalama ve herhangi bir spesifik işin (portföy ipucu, değerleme raporu hazırlığı ve sunumu, tapu ya da kira sözleşmesi işlemi, yer gösterimi vb.) olmadığı bir günün planıdır.

İşlerin aciliyetine ve önemine göre gün içerisinde faaliyetlerin yer ve saatlerinin değişmesi elbette mümkündür ancak bir gayrimenkul danışmanı için gün planlamasında en önemli iki noktanın TEMAS ODAKLI PROAKTİF BİR ÇALIŞMA TARZI benimsenmesi ve mümkün olduğu kadar PLANLI-BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE GÜVENLİ BÖLGE TUZAĞINDAN UZAKTA olunması gerektiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Merak ettiğiniz, soracağınız, eleştireceğiniz, yorumlayacağınız ya da bu konular üzerine değerlendirmeler yapmak isteyeceğiniz her zaman sizlerle konuşmaktan büyük keyif alacağımı lütfen unutmayın.

İşinizde planlı, verimli ve kontrolün sizlerde olduğu günler dilerim.

Haftaya görüşmek üzere…