Her dönem artan göç alımlarının yanı sıra turizm sezonunun da yaklaşmasıyla kiralık yazlık ev ve villalarda talep patlaması yaşandı. Hal böyle olunca konut ve villaların sezonluk ve aylık kirası dudak uçuklattı.

Her detayın düşünüldüğü villalar adeta saray gibi. Denize sıfır olan villalarda özel iskele ve plajları, sonsuzluk havuzu, siteye ait restorant hizmeti, site içi 7/24 güvenlik, sauna, fitness, buhar odası, iskele localar ve kapalı otopark hizmeti var. Geçen sezon donanımına göre aylık 200 bin liraya kiralanan villalar, bu sezon ise 1 milyon liraya kadar ulaştı.

25 MİLYON TL’YE KİRALIK VİLLA

Bodrum merkez başta olmak üzere en çok rağbet gören yerlerden olan Göltürkbükü, Gündoğan, Yalıkavak ve Ortakent mahallelerinde deniz manzaralı ultra lüks villaların kiraları 90 bin liradan başlayarak 25 milyon liraya kadar çıktı.

Özellikle gözde yerlerden olan Gölköy Mahallesinde villaların ortalama kirası 9 milyon lira. Cennet Koyu’nda ise deniz manzaralı 350 metrekarelik 5 artı 1 dubleks villanın kirası 25 milyon lira oldu.

Türkbükün'de helikopter pisti bulunan, mandalina ve zeytin ağaçlarının eşlik ettiği, yeşilin her tonunda emsalsiz peyzajıyla, deniz manzarası olan ultra lüks malikanenin kira bedeli ise 6 milyon lira. Bodrum Yalıkavak’ta kiralık deniz manzaralı 3+1 tek katlı villaya ise bir milyon 150 bin lira istendi.

BODRUM’UN GÜZELLİĞİNİ YATIRIMCILARIN GÖZÜNDE KAYBEDİYORUZ, DENETİM ŞART

Fiyatların fahiş olduğunu dile getiren Asel Gayrimenkul Yatırım’ın sahibi Necati Yavuz, “Dikkat çekmek için bunu yapıyorlar. Burada art niyetli olanlar ve ticareti ahlaksızlaştıranlar var. Bu rakamlar aşırı yüksek. Bu rakamlara Yalıkavak’ta, Göltürkbükü’nde ve Gündoğan’da villa satın alınabilir.

Yaz Yaklaşırken Tatil Planları Hızlandı Yaz Yaklaşırken Tatil Planları Hızlandı

Yurt dışından gelenler 2, 3 milyon liraya kiralayabiliyor ve bu gelen üç beş zengin yüzünden Bodrum’um gayrimenkul ve geleceği ile oynanıyor. Piyasa bu fahiş rakamlar yüzünden kilitlendi, daireler satılamıyor. Emlak piyasasında denetim olmadığı için ticareti gündeliğe döktüler.

Ben o rakamlara yukarı belirttiğim bölgelerde villa satıyorum. Bodrum’daki gayrimenkul piyasasına kesin ve katiyen denetim şart! Bu ticari düşünceler yüzünden Bodrum’un güzelliğini kaybediyoruz. Acilen Bodrum’daki emlak piyasasına müdahale edilmesi gerekli.

Bodrum’daki emlakçı arkadaşlarımdan ricamdır, kendi menfaatlerini göz önünde bulundurmasınlar. Ülkemizin çıkarlarını ve menfaatlerini göz önüne bulundursunlar, ticareti gündeliğe dökmesinler yıla yaysınlar.

Bakın yatırımcılar yatırım yapmak istemiyor, onların gözünde Bodrum’un güzelliklerini kaybettiriyoruz. Mülk sahipleri ve emlakçı arkadaşlar biraz vicdanlı olsun. Ben şahsen bu kiralık rakamları portföyüme almıyorum. Emlakçı arkadaşlarımdan da almamalarını rica ediyorum” dedi.

YATIRIMCILARI KAÇIRMAYALIM

Bu rakamların yatırımcının kaçmasına neden olduğunu vurgulayan Yavuz, “Bu rakamlar Bodrum’a gelenleri korkutuyor. Hemen komşu ülke Yunanistan var birçok yatırımcı oralara kaçıyor, ‘kiralık fiyatı böyleyse satın alma piyasası nasıl’ diye düşünerek, satın almaktan vazgeçiyorlar.

Yabancı yatırımcılar, bu fiyatlara Paris, Miami, Hawaii ve İtalya Venedik ’te göl kıyısında villa satın alabilirim diye düşünüyor. Yatırımcılar Türkiye’ye yatırım yapmamızın bir anlamı yok diyorlar” diye konuştu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi