Deprem sonrası yazlık bölgelerde kiralık ve satılık ev fiyatları artışa geçti

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük zelzele, 11 ili derinden etkiledi.

Bilhassa depremzedelerin yazlık bölgelere göç etmesiyle beraber Bodrum şeklinde ilçelerde emlak piyasasında artışlar görüldü.

Mevzuyla ilgili konuşan gayrimenkul uzmanı Şule Alp, yeni meydana getirilen konut inşaatların maliyetlerinin artması ile birlikte Bodrum’daki emlak piyasasının yükseliş gösterdiğini belirtti.

“Talep mevzusunda sorun yaşanıyor”

Depremden sonraki süreçte yazlık bölgelerdeki otellere yada akrabalarının yanına gelen depremzedelerin bölgede konut ihtiyacını arttırdığını aktaran Alp;

"Bodrum emlak piyasası bilhassa yılbaşından sonrasında hareketli bir dönemine girmişti.

Yüksek fiyatlı olması, fiyatların her geçen gün birazcık daha artış göstermesine karşın yeni meydana getirilen konut piyasasındaki inşaatların maliyetlerinin artması ile birlikte Bodrum’daki emlak piyasası ciddi anlamda yükseliş gösterdi ve bunun için de talep mevzusunda sorun yaşanıyor.

Depremden sonrasında yaşanmış olan süreçte de bu bölgemize otellere ya da akrabalarının yanına gelen depremzedelerimiz kiralama mevzularında bir artış gösterdi fakat aslına bakarsan gereksinim olan bölgemiz ne yazık ki bu taleplere yanıt veremiyor." ifadelerini kullandı.

“Arsaların tutarları 2-3 katına çıktı”

Kiralık ve satılık evlerin yanı sıra yazlık yerlerdeki arsalara da talebin arttığı bilgisini veren Alp, fiyatların 2-3 katına çıktığını söylemiş oldu.

Olası İstanbul depremi korkusunun da sayfiye yerlerine ilgiyi arttırdığını vurgulayan Alp;

"Kahramanmaraş merkezli depremlerin başta İstanbul olmak suretiyle zelzele riski taşıyan illerden Bodrum’a göç sebebiyle şu anda hem kiralık hem de satılık ev ya da arsa talepleri fazlaca fazla olduğundan tutarları da 2-3 kat arttı.

Kahramanmaraş merkez üslü depremlerin arkasından zelzele riski taşıyan illerden yönelim başladı. Beklenen Marmara Depremi’nde evlerinde oturmak yerine arsalarında konteyner ve köy evleri şeklinde tek kattan oluşan güvenli yapılara sığınma planı meydana getiren vatandaşların Bodrum ve çevre ilçelerde arsa ve tarlalara olan ilgisi arz-talep değişimine niçin oldu.

Arabulucu Masraflarını Ev Sahibi Kiracı Birlikte Ödeyecek Arabulucu Masraflarını Ev Sahibi Kiracı Birlikte Ödeyecek

İstanbul depremi korkusu ile daha azca riskli bölgelere ya da sayfiye yerlerine göç, tarla ve konut fiyatlarını maalesef yüzde 50 ile yüzde 70 içinde arttırdı." diye konuştu.