Deprem Hafriyatı için Özel Alanlar Belirlenecek

Uzmanlar, deprem bölgelerinden çıkacak hafriyat ve molozların Erciyes Dağı büyüklüğünde bir boyutta olacağını tahmin ederken, bu atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi için de titiz bir çalışma yürütülüyor.

Deprem Hafriyatı için Özel Alanlar Belirlenecek

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Hatay’da Milleyha Kuş Cenneti ve binlerce deniz kaplumbağasının yumurtladığı kumsala moloz ve çöp döküldüğüne yönelik ihbar üzerine hızlıca harekete geçildiğini söyledi.

Birpınar, bu alanlara çöp döken belediyelerin uyarıldığını belirterek, şu anda depremden çıkan hafriyat atıkları için büyük sızdırmaz alanlar üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Birpınar “Sulak alanlara kesinlikle dökülmeyecek, döküm alanlarını belirliyoruz. Sit alanları, milli park, sulak alan gibi alanların dışında kalan alanlardan seçeceğiz. Kesinlikle yer üstü ve yer altı sularını koruyacak şekilde planlamayı yapıyoruz. Asbestli ve tehlikeli atıklar ayıklanacak” dedi.

Birpınar, hafriyat atıklarının döküleceği yerlerde hırsızlık olaylarına karşı maksimum güvenlik tedbiri alınacağını da kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2023, 04:37
YORUM EKLE