Günlük Kiralamalara Vergi Düzenlemesi Yolda

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, günübirlik kiralanan evlere yönelik bakanlık tarafından yeni bir çalışma yapıldığını açıkladı. Buna göre, otellerde olduğu gibi bu evlerde konaklayan kişilerin bilgileri de ilgili kurumlarla paylaşılacak. Elde edilen gelir vergilendirilecek. Konuyla ilgili mevzuatın yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Günlük Kiralamalara Vergi Düzenlemesi Yolda

Yıla hızlı başlayan turizm sektöründe yüzler gülüyor. Türkiye’nin 2023 yılındaki ilk 6 aylık turizm performansını değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2023’ün ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 17.5 arttı ve 22 milyon 945 bin oldu. Gelir bazında da söz konusu dönemde geçen yıla oranla artış yüzde 27 oldu ve 21.7 milyar dolar gelir elde edildi” dedi.

Sektörün bu yıl için 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedeflediğini hatırlatan Bakan Ersoy, deprem ve seçime rağmen ilk 6 aylık gerçekleşmelere bakıldığında yıl sonu hedefleri için oldukça olumlu bir sonuçla karşılaştıklarını söyledi.

KALIŞ AZALDI, HARCAMA ARTTI

Ortalama kalış süreleri ve kişibaşı gecelik harcama verilerini de değerlendiren Bakan Ersoy, “2022’nin ilk 6 ayında 10.5 gün olan ortalama kalış süresi, 2023’te yüzde 5.7 düşerek 9.9 güne geriledi. Yani burada bir daralma oldu.

Gelir bazında ise kişibaşı gecelik harcama 2022’nin ilk 6 ayında 89.2 dolarken, bu yıl yüzde 11.9 artışla 99.9 dolar oldu. 2017’ye kadar kişi başı gecelik gelirimiz 62 dolara kadar düşmüştü. Şu anda 100 dolarları görmeye başladı Türkiye” dedi.

VERGİYE TABİ OLACAKLAR

Başka ülke vatandaşlarının yoğun konut alımı ve belli dönemlerde bu konutları başkalarına kiralamalarıyla da ilgili konuşan Bakan Ersoy, “Ev alan turistler, evde kalmadıklarında bu evlerini otel gibi başkalarına kiralıyorlar. Günübirlik kiralanan evlere karşı değiliz, bu da bir turizm çeşididir. Dünyadaki gibi biz de bunu kayıt altına almayı hedefliyoruz.

Bu evlere belgelendirme zorunluluğu getireceğiz, bakanlığa yapılacak başvuruyla bu belge alınabilecek. Kimlik bildirimi zorunlu olacak. Buradan elde edilen geliri de vergilendireceğiz. Konaklama başına vergi ödenecek. Bakanlık olarak çalışmayı başlattık. Umarım yıl sonuna kadar bu düzenlemeyi yaparız” diye konuştu.

YORUM EKLE