İs Yeri Kiralarına da Yüzde 25 Sınırı Getirilsin!

İş yerleri ve ticarethanelerde yüzde 200’ü aşan enerji zamları iş yeri sahiplerini kış döneminde zorlarken, ticari gayrimenkullerde de kendini gösteren yüksek kira zamları için sınırlama isteniyor.

İs Yeri Kiralarına da Yüzde 25 Sınırı Getirilsin!

Fahiş fiyat artışları nedeni ile enerji faturası da yüksek olan iş yerlerinin ve esnafın sıkıntı yaşadığını kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken; 

Kira en büyük maliyet. İş yapan dükkanı mal sahibi bıktırıyor, çık diyor. Pandemi sürecinde yaşanan kayıplar nedeni ile iş yeri kiraları yüzde 25 ile sınırlandırılsın.

Girdi maliyetlerinin en önemli kalemi kira, ikincisi doğalgaz ve elektrik faturaları. 3-4 katlık artışlarla bunlarda çok astronomik rakamlara ulaşıldı.

Ya Zam Ya Tahliye

Bendevi Palandöken, iş yerlerinin büyük masraflarla açıldığını ve daha sonra kira artışlarının bu yatırımları zora soktuğunu kaydetti.

“Yaptığınız iş fırıncılıksa, kuaförlükse, bakkallıksa en az 300 - 500 bin lira demirbaş alıyorsunuz. Bir-iki yıl oraya müşteri çekmek için mücadele ediyorsunuz sonra geliyor mal sahibi ya kirayı artır diyor ya çık diyor.

Çık dediğinde kirayı artırmak zorunda kalıyorlar” ifadelerini kullanan Palandöken, burada yapılacak bir sınırlamanın enflasyonla mücadeleye de katkı sağlayacağını aktardı.

Geçen günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararı da hatırlatan Palandöken, “MEB kamuya ait okullarda kirayı yüzde 25 ile sınırlanırdı, çok iyi oldu. Bu yerel yönetimlere ve vakıflara da yayılabilir” dedi.

Enflasyon kadar artış

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiralara yüzde 25’in üzerinde artış yapılamayacağı belirtilmişti.

Burada düzenlemenin kapsamı sadece konut amaçlı kullanılan gayrimenkullerle sınırlı tutulurken, ticari gayrimenkuller ve iş yerlerinde kira artışı hâlâ enflasyon üzerinden gerçekleştiriliyor.

Yüzde 20 stopaj baskı yaratıyor

İş yeri kiralarında yüzde 20’lik bir stopaj yükünün de olduğunu ve burada indirime gidilebileceğini aktaran Bendevi Palandöken, şöyle devam etti:

“Mal sahibi de iş yerinden aldığı kiranın vergisini yatırıyor, çifte vergilendirme oluyor. 10 bin liraya tuttuğunuz dükkan 12 bin liraya geliyor.

Pandemi döneminde stopaj yüzde 10’a indirilmişti sonra tekrar yüzde 20’ye çıktı. Yeniden indirilebilir. İş yerlerinde de 3-4 kattan daha fazla arttı kiralar.”

YORUM EKLE