Kira Davaları Mahkemeleri Kilitledi!

Kiralardaki fahiş yükseliş, duruşma tarihlerine de yansıdı. Önceden birkaç ay sonrasına verilen kira tespit ve kira tahliye davalarında ilk duruşma tarihi için artık bir yıl beklemek gerektiği belirtildi.

Kira Davaları Mahkemeleri Kilitledi!

Kira tespit ve kira tahliye davalarının sonuçlanmasının dört yılı bulabildiğini kaydeden Avukat Onur Cingil, neredeyse tüm kiracı ve mülk sahiplerinin birbirleriyle sorun yaşadıklarına dikkat çekerek “Bu fahiş artışların sebebi, ülke ekonomisinin çok kötü bir noktaya gelmesi ve alım gücünün düşmesi. Türkiye’de ekonomik zorlukların faturası kiracılara kesilmeye çalışılıyor” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ise barınma hakkının sosyal devlet anlayışı kapsamında sağlanması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de 83 milyondan fazla kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İstanbul’da kira ortalaması 12 -13 bin lira. Asgari ücretli ya da iş bulmayan kişiler bunu nasıl karşılayacak? Devlet, bu insanlar için uygun kiraların belirlendiği konutlar tasarlamalı. Ya da bu kişilerin kiralarını devlet ödemeli” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE