Kira Fiyatlarında Artış Hız Kesti!

Ev sahipleri yüzde 25'lik sınıra uymasa da artan toplu sosyal konut yatırımları ile kiralar düşme eğilimine girdi. Kiralar ne zaman düşer sorusuna ise emlak uzmanları gelecek yılı işaret ederek, kira fiyatlarının oturacağını öngörüyor.

Kira Fiyatlarında Artış Hız Kesti!

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, pandeminin ardından kira artışında yaşan aşırı yükseliş milyonlarca vatandaşı yerinden etmiş, çoğu kiracıyı çaresiz bırakmıştı.

Ev sahiplerinin cebini düşündüğü ve zam üstüne zam yaptığı dönemde hükümer kiralara yüzde 25 sınırı getiriken, artan sosyal konut projeleri ile kira ücretlerinde yüzde 10'luk bir gerileme yaşandı.

'KONUT FİYATLARINDAKİ KÖPÜK ERİYECEK'

Kiralar ne zaman düşer sorusuna ise emlak uzmanlarından sevindiren haber geldi.

Fiyatların astronomik olarak yükselmesinin ardından piyasaya konut satışı için yeni ilanların sürülmediğini bununla birlikte ev fiyatlarının astronomik yükseldiğini söyleyen uzmanlar açıklanan sosyal konut projeleri ile bunun tersine döndüğünü dile getirdi.

Özellikle 2023 yılında konut fiyatlarındaki köpüğün tamamen eriyeceğini ve fiyatların gerçek rakamlara ulaşacaklarını ifade etti.

PİYASA SAKİNLEDİ

Konu ile ilgili açıklama yapan Gayrimenkul alım satım Uzmanı Aydoğan Gürçalar; 

“Özellikle son 9 ay içerisinde konutta görülen aşırı fiyatlanma yerini sakin hatta ufak ufak gerileyen bir piyasaya bıraktı.

Açıklanan sosyal konut projeleri ile birlikte arkası kesilen ilanlar yeniden gelmeye ve piyasada ilan bolluğu yaşanmaya başladı.

Yeni yapılan ve kullanıma sunulan konutları da buna dahil edersek fiyatlarda ciddi bir fren ve hatta gerileme olduğu gözle görülmeye başlandı.

Böyle devam ederse 2023 yılında konuttaki köpüğün tamamen eriyeceğini ve fiyatların gerçek rakamlara oturacağını düşünüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 05:54
YORUM EKLE