Kiralar Düşer mi?

Büyükşehirlerden küçük illere kadar konut fiyatlarının alım gücünün üstüne çıkması sonrası satışlar haziran ayında yüzde 44 azaldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu durgunluğun kiracıların lehine bir sürece dönüşeceğini ve kira fiyatlarında düşüş beklediğini söyledi.

Kiralar Düşer mi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre konut satışları yüzde 44 azaldı. Konut satışlarındaki düşüş birkaç aydır yerinde sayan ev fiyatlarının gerilemesini de beraberinde getirdi.

Türkiye genelinde geçen ay 83 bin 636 konut satılırken geçen yılın aynı ayına göre bu oran 44,4 düşüş gösterdi. Ancak bu düşüş sadece haziran ayı ile sınırlı kalmayacak gibi duruyor.

Bu yılın ilk altı ayındaki konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1 azalışla 565 bin 779 adette kaldı.

Yeni Şafak'a konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, daha az konutun el değiştirmesinin kiraları da düşürebileceğini söyledi. 

Son dönemde düşen satışların yılbaşına kadar sürebileceğini kaydeden Aşa, "Fiyatlar son zamanlarda aşağı çekilmesine rağmen yine de evler satılmıyor. Bu durgunluk kiracıların lehine bir sürece dönüşecek. Sıfır binaların kiralık fiyatları stabil devam edebilir ancak ikinci el konutlarda, özellikle eski bölgelerdeki evlerin kiralarında düşüş bekliyorum" dedi.

"KREDİ FAİZİ KONUT TALEBİNİ AZALTIYOR"

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak da aşırı ev fiyatlarında ve kiralarda çözümün konut üretimini artırmak olduğunu ifade etti.

Kolçak, "Piyasadaki dengeyi sağlamak ve fiyatları düşürmek için konut açığını hızlıca kapatmalıyız. Yıllık 400 - 500 bin konut yapıyoruz. Bunu 800 bine çıkarmamız gerekiyor. Arzı artırırsak hem konut fiyatları hem de kiralar düşecektir" diye konuştu.

Kredi ile alınacak evlerin aylık taksit ödemesinin 40-50 bin lira bandına yükseldiğine dikkat çeken Kolçak, "Bu da konuta talebi azaltıyor. Vatandaş da yatırımcı da konut dışındaki diğer alternatiflere yöneldi. Bu durum gelecekte aşırı kiraları dizginleyebilir" dedi.

YORUM EKLE