Konut Fiyatları Gerilemeye Başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlk Evim İlk İş yerim Projesi’ne değinerek, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini yapıyoruz. Konut fiyatları projemizle birlikte durdu, aşağı gelmeye başladı” dedi.

Konut Fiyatları Gerilemeye Başladı

DHA'da yer alan habere göre, Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından Kentsel Dönüşüm Sempozyumu düzenlendi. Dünyada ve Türkiye’deki şehircilik çalışmalarının ve akıllı şehir konseptinin konuşulduğu sempozyuma Bakan Kurum da katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanında 3 milyon konutun dönüşümünün tamamlandığını dile getiren Kurum, “2035 yılına kadar dönüşüme girmemiş alan kalsın istemiyoruz” dedi.

500 BİN GÜVENLİ EV

Kurum, 81 ilde dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Şu an halihazırda sahada 250 bin konutun dönüşüm çalışmaları devam etmektedir. İlan ettiğimiz sosyal konut kampanyamızla da ülkemize 2028 yılına kadar 500 bin sağlam ve güvenli konutumuzu kazandıracağız” diye konuştu.Kentsel dönüşümün ihmale gelmeyeceğini vurgulayan Bakan Kurum, “Deprem dönüşümü fikir ve güç birliğinin yanında, vatandaşımızın da rızasıyla çözülebilir.

Rızası olmadan bu süreci yapamıyorsunuz. Daha 3-4 gün önce Beykoz Tokatköy’de, Beyoğlu Okmeydanı’nda dönüşüm sürecini başlattık. Bugün medeniyetimizin göz bebeği İstanbul’un 39 ilçesinde, kentsel dönüşüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Fikirtepe’de, Güngören Tozkoparan’da, Kağıthane’de, Esenler’de, İstanbul’un tamamında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak deprem dönüşümü gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Kurum şöyle devam etti:

SOSYAL DEVLET

“Şehirlerimizde meydana gelen çarpık yapılaşmayı ve gecekondulaşmayı ortadan kaldırıyoruz. Planladığımız yeni yerleşim alanlarıyla, nüfusun yoğunlaştığı alanları da rahatlatıyoruz. Bugün Esenler’de dünyanın en büyük akıllı şehri kuruluyor. 2 bin konutumuzu tamamladık.

Kanal İstanbul’da kuracağımız yeni şehir konsepti, kentsel dönüşümün ve planlı şehirleşmenin en güzel ve en başarılı örnekleridir. Ürettiğimiz tüm konutları en uygun ödeme koşullarıyla yapıp vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Sosyal devlet anlayışımızı güçlendiriyor, kökleştiriyoruz.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi sosyal devlet anlayışını rafa kaldırdılar. Bu uygulamaları yapmıyorlar. Biz Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut projesini yapıyoruz. Konut Fiyatları projemizle birlikte durdu, aşağı gelmeye başladı. Bu süreçte hem alt gelirlimize hem orta gelirlimize destek olmaya devam edeceğiz. Bu projelerimizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.”

Bakan Kurum ‘İlk Evim İlk İş yerim Projesi’ kapsamında ilk etapta 250 bin, toplam 500 bin konutun, 1 milyon altyapılı konut arsasının ve 50 bin işyerinin dar gelirli vatandaşa uygun fiyatla satılacağını ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2022, 07:35
YORUM EKLE