Murat Kurum: Deprem Bölgesine 244 Bin Konut, 309 Bin Köy Evi Yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki 11 ilde toplamda 244 bin 343 konut ve 309 bin bağımsız köy konutunun inşasına başlanacağını açıkladı.

Murat Kurum: Deprem Bölgesine 244 Bin Konut, 309 Bin Köy Evi Yapılacak

Haber 7'de yer alan habere göre, Kahramanmaraş'taki depremlerin 28'inci gününde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Kahramanmaraş’ta Proje Alanları Koordinasyon Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor. Kurum, "88 bin 500 konutun inşasını gerçekleştireceğiz" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş'ta Proje Alanları Koordinasyon Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunuyor.

'ACİL YIKILACAK BİNA SAYISI 227 BİN 27'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şunları kaydetti;

"Konteyner kentlerin kurulumu AFAD'ımız koordinasyonunda yürütüyoruz. Kalıcı barınma alanları yapılana kadar konteyner kentlerin kurulumunu yapmaya devam ediyoruz. Bu yapılarda da vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa içinde barındıracak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.

7 bini aşkın hasar tespit personelimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 5 milyon 158 bin 93 bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 728 bin binada inceleme yapılmıştır. 637 bin 222 bağımsız bölümden oluşan 227 bin 27 binanın acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık."

'HER GÜN İHALALERİMİZİ YAPARAK İNŞAAT ÇALIŞMALARINI BAŞLATIYORUZ'

"Kahramanmaraş'ta ise 123 bin 306 bağımsız bölümden oluşan 48 bin 873 binanın acil yıkılacak, yıkık veya ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık.

Yeni afet konutlarının Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut yapım seferberliği kapsamında gerek yerinde yapacağımız doğru zeminde şehrin büyüme öngörüsü ile sanayisi ile rezerv alanlarda inşaat sürecini yürütüyoruz.

11 ilde eş zamanlı yapım seferberliğimizi yürütüyoruz. Her gün ihalelerimizi sözleşmelerimizi yaparak inşaat çalışmalarını başlatıyoruz."

'88 BİN 500 KONUT VE 18 BİN 874 KÖY KONUTUNUN İNŞASINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ'

"Çalışmaları tamamlanan yerlerde inşaat süreçlerini başlatmak suretiyle sözleşmelerimizi imzalıyoruz. Kahramanmaraş'ta da 88 bin 500 konut ve 18 bin 874 köy konutunun inşasını gerçekleştirmiş olacağız.

Gerek illerimizde, gerek ilçe merkezlerinde, gerek ise köylerimizde nerede yıkım varsa hasar tespitlerle birlikte aşama aşama sözleşme süreçlerimizi doğru zeminde zemin etüdü tamamlanan yerlerde başlatmış olacağız.

Bu kapsamda 21 Şubat'ta ilk sözleşmelerimizi yaptığımızı duyurmuştuk. Gaziantep'te bugüne kadar 4 bin 442 konut ve 400 köy evi, Adıyaman'da 854 konut ve 252 köy evi, Kilis'te 264, Hatay'da 296, Kahramanmaraş'ta 4 bin 590, Şanlıurfa'da 300, Malatya'da 2 bin 420 ve yine Osmaniye'de konutlarımız olmak üzere 13 bin 866 konutumuzun yapımına başlatmıştık.

Yarın da Kahramanmaraş Afşin'de 588,Yeşilyurt'ta bin 542 olmak üzere 2 bin 130 konutumuzun daha sözleşmelerini yapacağız ve 21 Şubat'tan 6 Mart'a kadar geçen süreçte yaklaşık 21 bin konutumuzun hem afet konutlarımızın hem sosyal konutlarımızın yapımını başlatmış olacağız."

'DOĞRU ZEMİNLERE, SAĞLAM ZEMİNLERE YERLEŞİYOR OLACAĞIZ'

"Önümüzdeki iki ay içerisinde 11 ilimizin tamamında toplamda 244 bin 343 konutumuz yine köy evlerimizle birlikte 309 bin bağımsız bölümün inşaat sürecini başltmış olacağız.

Zemin etüdlerini tamamlayan, master planları ki en iyi mimarlarımızla, mühendislerimizle çalışıyoruz. Planlanan yerleri şehrin dokusuna uygun şekilde inşa sürecini yürütüyor olacağız.

Burada kalan konutlarımızı da hasar tespitlerimizin tamamlanması, şehrin içerisindeki enkazların kaldırılmasıyla birlikte şehrin içinde uygun alanlara, önceliğimiz buradaki kültürel yapılarımız, tarihimiz, hanlarımız, çarşılarımızı merkeze alacağız.

Bu merkez etrafında yine yeşil alanlarımızla daha az katlı, mahalle kültürünü yansıtacak anlayışla şehrin merkezindeki doğru zeminlere sağlam zeminlere yerleşiyor olacağız.

Bunu yaparken de sıvalaşma haritalarını, fay hatlarımızı önümüze koyuyoruz, zemin etüdleri ile yapmış olduğumuz mikro bölgeleme çalışmalarımızla birlikte de şehrin içindeki yeni yerleşim alanlarında belirliyoruz ve inşallah geleneksel mimarimizi, kültürümüzü yaşatacak anlayışla yürütüyoruz."

YORUM EKLE