Satılık ve Kiralık Ev 'Online' Bulunuyor!

Bir süredir dünya genelinde yaşanan dijitalleşmenin etkileri, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de hissedilmeye başlandı. Emlakçıların artık ev gezdirmek yerine, yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflarla desteklenen ilanlar paylaşmayı tercih ediyor olması emlak piyasasını kökünden değiştirdi.

Satılık ve Kiralık Ev 'Online' Bulunuyor!

DHA'da yer alan habere göre, REIDIN ve Doğuş Grubu birlikteliğiyle 2015 yılında hayata geçirilen Zingat’ın alandaki en profesyonel platformlardan biri olduğunu ifade eden Zingat Pazarlama Müdürü Buğra Hadimoğlu, “Hayalindeki Ev Burada” mottosuyla faaliyet gösteren platformun satılık ve kiralık evlerden günlük kiralık ilanlara, TOKİ projelerinden emlak profesyonellerinin kullandığı araçlara kadar gayrimenkul sahasındaki bütün ihtiyaçlara çözüm olacağını belirtti. 

Mayıs 2022’de paylaşılan TÜİK verilerine göre; Türkiye’deki konut satışları önceki aya kıyasla yüzde 7,73 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 107,5 artış gösterdi. Konut satışlarında ilk sırada yer alan il, 22 bin 148 adet satışa sahip olan ve yüzde 18’lik pay elde eden İstanbul oldu.

Sıralamayı yüzde 9,4 ile Ankara ve yüzde 5,8 ile İzmir takip etti. Hadimoğlu açıklamalarına, satışların önemli bir kısmında çevrimiçi ilan arama motorlarının devreye girdiğini ve müşterilerin çoğunun nihai bir alım, satım veya kiralama kararı vermeden önce dijital araçlardan faydalanmayı tercih ettiğini belirterek devam etti. Hadimoğlu, hem farklı ihtiyaçlara yanıt veren hem de gayrimenkul danışmanlarının üzerindeki iş yükünü hafifleten Zingat’ın ise, her müşteri grubu için en ideal platformlardan biri haline geldiğini söyledi. 

“ZİNGAT BANA EV BUL” İLE SEKTÖREL İHTİYAÇLAR DAHA İYİ KARŞILANABİLİYOR 

Güçlü bir iştirak olarak 2015 yılında başlatılan Zingat’ın, gayrimenkul piyasasındaki ihtiyaçları hızlı ve verimli şekilde karşılamayı amaçladığını vurgulayan Hadimoğlu, “Türkiye’deki konut arayışının büyük bir çoğunluğunun online araştırma sürecinden geçiyor olması temel odaklandığımız konulardan biri.

Buna göre; artık hem emlak danışmanları hem de gayrimenkul arayışında olanlar bu araştırmayı önce online ilan sitelerine başvurarak yapıyor. Konut arayışındaki dijitalleşme hızının artıyor olması ise satış oranlarını etkiliyor ve müşteri arzularının en hızlı şekilde karşılanmasını sağlıyor. Dijitalleşme evriminin emlak sahasına da yansımış olması, her iki taraf için daha verimli ve tam olarak sonuç odaklı araçların kullanılmasına imkan tanıyor” ifadelerini kullandı. 

Zingat’ın gayrimenkul sektöründeki önemli bir buluşma noktası olduğunu ifade eden Hadimoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti:  

"Pek çok benzeri platformdan farklı olarak konuya çok daha kapsamlı bir açıdan yaklaşmış durumdayız. Son dönemde dijital farkındalığın artması ve i̇nternet erişiminin hızla yaygınlaşması nedeniyle bu alana olan talebi en iyi şekilde değerlendirdiğimizi söyleyebilirim.

Çok bilgili bir emlak sitesi olarak oluşturulan Zingat herhangi bir ilan bulmaktan çok daha fazlasına yarıyor. Son dönemde “Emlak, Bilgi, Güven” fikrinden hareketle hayata geçirdiğimiz “Bana Ev Bul” arama filtresi sayesinde; kullanıcılar artık taşınmaz kullanım amacı, boyutu, oda sayısı, konumu gibi bilgileri bırakarak kendilerine en uygun seçeneklere ulaşabilecek.” 

“ZİNGAT İLE ONLİNE ARAÇLAR GÜVENİLİR BİR ALTYAPIYLA BİRLEŞİYOR” 

Kapsamlı referans bilgiler girerek teknolojinin getirisi olan filtreleme sistemini mümkün olan en verimli haliyle kullanmayı sağlayan “Zingat Bana Ev Bul” projesinin faydalı olduğu kadar güvenilir bir altyapı kullandığını belirten Hadimoğlu, çalışma mekanizmasına dair şu ayrıntıları paylaştı:  

“Bu sistemde ihtiyaç sahibi hem kullanışlı hem de göze hitap eden bir arama motorunu kullanarak öncelikle satın alma, kiralama, kiraya verme ve satma gibi seçimler yapıyor ve aradığı gayrimenkul tipine, lokasyonuna, bütçe aralığına ve diğer detaylara karar veriyor. Son aşamada ise iletişim bilgilerini bırakarak Zingat uzman danışmanları tarafından ücretsiz bilgilendirme alıyor.” 

Gelecekte çevrimiçi araçların çok daha yaygın kullanılacağı fikrinden yola çıkarak geliştirilen proje ile hedeflenenlerin, bir gayrimenkul edinmeden önce gerekli olan fiziki teması neredeyse ihtiyaç dışı haline getirmek olduğunu vurgulayan Hadimoğlu son olarak şu ifadeleri paylaştı:  

“Sadece dijital araçların katkısı ve doğru filtreleme sistemlerinin kullanımı ile ihtiyaç sahiplerinin tam olarak aradıkları konutu bulması artık mümkün. Kişiselleştirilmiş bir ev bulma deneyimi sunan Zingat, arsa ve işyeri aramaları yapmaya da izin veriyor ve arayış halindekiler için bir hayli stresli olan süreci çok daha akıllı ve hızlı bir forma sokuyor. Bu süreç boyunca biz de kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılayana kadar onların yanından ayrılmıyor ve sağladığımız güven ortamı ile onlara son ana dek destek olmaya devam ediyoruz.” 

YORUM EKLE