Site Aidatlarında Rekor Artış

Apsiyon tarafından hazırlanan rapora göre apartman ve site aidatları 2022'de yüzde 83 arttı. En yüksek site aidatları sırasıyla Muğla, İstanbul ve Ankara'da görüldü. İstanbul'da daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe ise yaklaşık 5 bin lira ile Beşiktaş oldu.

Site Aidatlarında Rekor Artış

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, enflasyon ve yükselen maliyetler konut sektöründe yalnızca konut fiyatlarını ve kiraları değil, aidatları da etkiledi.

Apartman, site, rezidans gibi yaşam alanlarının yöneticilerine dijital asistanlık yapan, sektörün en çok tercih edilen yönetim yazılımı Apsiyon tarafından yayımlanan veriler; ısıtma, soğutma ve demirbaş gibi kalemlerin dahil edildiği durumda apartman ve site aidatlarının 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 83 oranında arttığını gösterdi.

Apsiyon'un bir yıllık verilerden oluşturduğu rapor, konut piyasasının yönetim boyutuna ışık tuttu.

2022’NIN AİDAT ŞAMPİYONLARI: MUĞLA, İSTANBUL VE ANKARA

20 binden fazla apartman ve site, 1,4 milyonun üzerinde konut ve 3 milyon kişi tarafından kullanılan Apsiyon’a göre; daire başı aidat ortalaması en yüksek il, 1.567,98 lira ile Muğla oldu.

Muğla’yı; 1.474,78 lira ile İstanbul, 1.094,05 lira ile Ankara, 1.083,30 lira ile İzmir ve 773,59 lira ile Bursa izledi.

Daire başına en düşük aidat ortalamasına sahip il ise 66,75 lira ile Nevşehir oldu.

Nevşehir’i ise 105,83 lira ile Çorum, 117,13 lira ile Bolu, 144,58 lira ile Tunceli ve 174,80 lira ile Hatay takip etti.

Site yönetimlerinin en çok harcama yaptığı gider kalemlerinin; doğal gaz, su, elektrik, güvenlik görevlisi ve temizlik personeli olduğunu belirten Apsiyon CEO’su Kudret Türk, "2022 yılında site yönetimleri, Apsiyon üzerinden yaklaşık 125 milyon işlem yaptı.

Site sakinlerinin açtığı 228 bini aşkın iş talebinin yüzde 96'sı ise çözüme kavuşturuldu. Platformumuzdan 26 milyon e-posta ve 28 milyon SMS gönderildi. Böylelikle site yönetimlerine 190 bin saat zaman kazandırıldı ve ciddi bir işgücü tasarrufu sağlandı” dedi.

İSTANBUL BEŞIKTAŞ’TA AIDAT ORTALAMASI 5 BIN LIRAYA YAKLAŞTI

Raporda, İstanbul'daki ilçelere ilişkin verilere de yer verildi. 

İstanbul'da daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 4.734 lira ile Beşiktaş olurken, ilk beş ilçeyi Beşiktaş'la birlikte Sarıyer, Zeytinburnu, Ataşehir ve Şişli oluşturdu. 

Beşiktaş, Sancaktepe, Üsküdar, Pendik ve Ümraniye, aidat borcunu en düzenli ödeyen 5 ilçe olarak sıralandı. 

Ziyaretçi kayıtlarına göre kullanıcıların evlerinde 23 milyon misafir ağırladığı tespit edilirken, İstanbul’da en fazla taşınma, Esenyurt, Maltepe, Pendik, Küçükçekmece ve Tuzla’da görüldü.

YORUM EKLE