Sosyal Konut Projesi Ev Fiyatlarını Düşürdü!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin açıklanmasının ardından emlak sektöründeki köpük gitti. Konut fiyatlarında yüzde 10-15 kiralarda ise yüzde 15-20 gerileme olurken sektör temsilcileri düşüşlerin devam edeceğini ifade etti.

Sosyal Konut Projesi Ev Fiyatlarını Düşürdü!

TGRT Haber'de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ve başvuruların hala devam ettiği ‘Sosyal konut’ projesi kiralarda ve konutta fiyatlardaki düşüşü beraberinde getirdi.

Özellikle İstanbul ve Ankara’da kira fiyatlarında gözle görülebilir şekilde düşüş yaşanır satılık konutlarda da durgunluk oluştu.

Uzmanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekim ayında 5 bin konutun temelinin atılacağını belirtmesinden sonra kira fiyatlarının daha da düşeceğini ifade etti.

TALEP DURDU, FİYAT DÜŞTÜ

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, taleplerde durgunluk olduğunu, ilerleyen zamanlarda  konut satışlarında büyük düşüş beklediklerini söyledi.

Aşa, piyasadaki taleplerin sosyal konut projesine kayacağını vurgulayarak “Sosyal konut projesi piyasadaki talebi çekti.

Hele de orta gelir grubu için sosyal konut projenin gündeme gelmesi talebin daha da azalmasına neden olacak.

Talep sosyal konut projesine kayacak. Her hareket toplumda bir psikolojik baskı oluşturuyor.

Bu da fiyatların düşmesini sağlıyor. ‘Kıtlık faktörü’ dediğimiz, özellikle müteahhit ve mal sahiplerinde hakim olan ‘bana muhtaçsınız, ben olmasam ev yok’ psikolojisi kırılmak üzere. 

Taleplerde yüzde 20 azalma var. Fiyatlara daha tam yansımadı” dedi.Aşa, kiralarda da gerileme yaşanmaya başladığını, daha önce 7-8 bin lira olan evin şu an 6 bin liraya kiraya verildiğini bildirdi.

ANKARA’DA YÜZDE 20’YE VARAN DÜŞÜŞLER

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam da konutta hem satılık hem de kiralık ilanlarda düşüş yaşandığına dikkat çekerek “Yüzde 10-15 oranında bir düşüş oldu. Şu an için TOKİ’nin projesi hemen hayata geçmeyecek ama bir algısı var, mal sahipleri tarafında gevşeme gerçekleşti fiyat anlamında.

Bazı bölgelerde yüzde 20 düşüşler oldu” diye konuştu. Akçam, konut satışlarında da durağanlık yaşandığını dile getirerek şunları kaydetti: Satışlarda çok sert bir iniş olmadı ancak son 20 gündür, bir aydır ortalama yüzde 10’la yüzde 20 arasında inişler meydana geldi. Önceden mal sahibiyle bir milyon TL’ye konuştuğumuz konutu şu an 800 - 850 bin liraya konuşabiliyoruz.

YORUM EKLE