Bina Güvenlik Kamerası Nerelere Konulamaz?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Binamızın girişinde güvenlik kamerası var. Şimdi koridorlara ve asansöre de koymak istiyoruz. Bunun bir sakıncası olur mu?" sorusunu cevapladı.

Bina Güvenlik Kamerası Nerelere Konulamaz?

Binalarda güvenlik amaçlı olarak kamera koyulabilir. Okurumun binasında zaten var ancak iş koridorlara gelince biraz dikkatli olmak lazım. Zira koridorlarda daire kapıları var.

Daire kapılarını gören kamera olmaz. Daire kapılarını gören kamera korunmakta olan kişisel hakları zedeleyici unsur olur.

O daireye giren çıkan izlenirse bu husus kişisel haklara müdahaledir ve kabul görmez.

Bu nedenle koridorlara koyulacak ise daire kapılarını görmeyecek açıda kayıt yapacak şekilde yerleştirilmelidir.

Ancak bunun açısını ayarlamak her binada kolay olmadığı gibi gerçekten de kapıları görmeyecek biçimde yerleştirilse bile o koridora açılan daire kapısını görüp görmediğini o kattaki kimselere anlatmak zor olacaktır.

Bu nedenle bazı binalarda katlar arası merdiven iki kademeli olur da merdiven sahanlığına koyulduğunda daire kapıları görünmezse bu hali ile koyulabilir.

Bu halde isteseniz de daire kapısı izlenmez ancak koridorun başına monte edildiğinde bu koridorda bulunan daire sahipleri buna itiraz edebilir.

Asansöre gelince, bu dairelere giren ve çıkanı izleme anlamına gelmeyeceğinden ve güvenlik hususu ağır bastığından asansöre koyulmasında bir sakınca olacağını sanmıyorum.

Çoğunlukla evlere giren hırsızların kamera kayıtları ile tespiti mümkün olduğundan bu durum emniyet açısından gerekli görülür ve kamera asansöre koyulabilir.

YORUM EKLE