Dönüşümde Malikleri Rızası Gerekir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Altı daireli bir binada kardeşlerimle birlikte dairelerimiz var. Kardeşlerim ve diğer kat malikleri binayı müteahhide verip yıkıp yeniden yapmak istiyor. Bina aslında sağlam bir bina ama yenilendiğinde daha çok kira getireceği görüşündeler. Kendilerinin başka yerlerde daireleri var, benim ise tek müşterek dairem bu. Yani bina yıkıldığında en mağdur olacak olan benim. Buna karşı çıkıyorum, dava açmam gerekir mi?" sorusunu cevapladı.

Dönüşümde Malikleri Rızası Gerekir mi?

Okuyucuma daha net yanıt vermem için bir iki bilgiye daha ihtiyacım vardı. Mesela bina için depreme dayanıksız raporu mu alındı? Bunu bilmiyorum. Şayet böyle bir rapor alındı ise bu bina yıkılacak.

Hatta yıkılmadan önce elektriği, suyu, gazı kesilecek. Yani karşı çıkmanın yararı yok. Hatta bir safhasında kendisinin hissesinin, diğer hissedarlar tarafından alınması bile söz konusu olabilecek.

ANCAK:

Şayet böyle bir rapor yok da, malikler kendi içinde yıkıp yapma kararı aldı ise, okuyucumun buna katılmaması halinde yıkıp yapma imkanı yok. Mutlaka tüm maliklerin buna katılması gerekir.

Hep beraber karar vermeleri ve yapılacak projenin tasdiki için tümünün imzasının bulunması gerekir.

Bu halde okuyucum diğerlerine katılmaz ise binanın yıkılması ve yeniden yapılması mümkün değil. Dolayısıyla bu halde de binanın yıkılmaması için okuyucumun dava açması da gerekmiyor.

Binanın bu hali korunacak. Yeter ki bir gün dayanıksız raporu alınmasın. Bu durumda yukarıda açıkladığım gibi sistem devreye girecektir.

YORUM EKLE