Gayrimenkuller Üvey Çocuklara Miras Kalır mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen "Halam bekarken bir apartman dairesi almıştı. İki yıl sonra da evlendi ama bu evlilikten çocuğu olmadı. Evlendiği kişinin ise ilk evliliğinden iki çocuğu vardı. Halam evlendikten bir müddet sonra vefat etti ve mirasının yarısı eşine, diğer yarısı da yeğenlerine kaldı. Halamın vefatından sonra eşi bir evlilik daha yaptı ve vefat etti. Şimdi bu vefat eden eşin ilk evliliğinden olan çocukları ikinci yüzde 50’ye ortak olurlar mı?" sorusunu cevapladı.

Gayrimenkuller Üvey Çocuklara Miras Kalır mı?

Okuyucumun sorusu yine dönüp dolaşıp edinilmiş mallara katılma sistemine geliyor ama burada miras payından söz etmeden edinilmiş mallara geçmeyeyim. Okuyucumun halasının eşi, haladan sonra vefat etti. Halanın vefatında eş mirasın yarısını aldı ya, bu yarı artık eşin malvarlığı içinde.

Haladan sonra bu eş de vefat ettiğinde artık onun çocuklarına geçecek mallar, babalarının sahip olduğu mallar. Onun dışındaki mallarda miras payları yok. Edinilmiş mallar hesabına gelince, edinilmiş mallar iki kısım: Birincisi edinilmiş mallar yani bu husustaki yasal düzenlemeye tabi mallar, ikincisi kişisel mallar.

Okuyucumun halası söz konusu daireyi bekarlığında almış. Dolayısıyla evlilik dışında edinilen mallar sistem dışı yani kişisel mallar kapsamında. Kişisel mallar edinilmiş mallar sistemine dahil değil. Sistem uygulanması gerektiğinde bu mallar ve değerler hesap dışı tutuluyor.

Yani halanın bekarlığında edindiği bu mal zaten sistem dışı. Dolayısıyla vefatlar nedeni ile karmaşık bir işleme tabi değil. Bu yönden eşinden önce vefatı nedeniyle eşin edinilmiş mal rejimi nedeni ile elde edeceği bir varlık söz konusu değildi.

YORUM EKLE